Stateční v odboji: příběhy druhé světové války
Doktor Rudolf Průcha z Lázní Bohdaneč válku přežil, ale domů se nevrátil
Celý seriál:
Rudolf Průcha byl praktickým lékařem, během okupace ošetřoval vedle běžných pacientů i zraněné a nemocné odbojáře a také členy výsadku Silver A.
Za spolupráci s odbojem byl na jaře 1942 zatčen a odsouzen v Drážďanech k trestu smrti. Manželka Eduarda za něho prosila o milost. V žádosti psala, že její muž se vždy pečlivě staral o pacienty bez ohledu na to, zda byli německé či české národnosti. A zmínila i jeho péči o německé sirotky v době epidemie žloutenky. Soud její žádosti vyhověl a trest zmírnil na doživotí.
Rudolf Průcha se ocitl v pracovním táboře a i tam vykonáva svoji profesi. V dopisech, které psal do Bohdanče své ženě, se zmiňoval o tom, že se jeho podmíny oproti vyšetřovací vazbě výrazně zlepšily. V posledních dnech války musel spolu s ostatními spoluvězni nastoupit do pochodu smrti a pěšky ujít stopadesát kilometrů dlouho cestu z tábora v Ebrachu do města Amberk. Byla to sice cesta k českým hranicím, ale Rudolf Průcha během této cesty promokl, prochladl a onemocněl zápalem plic. Konce války se dožil, ale ke své rodině se už nevrátil. Zemřel 11. května v nemocnici v Amberku ve věku šestapadesáti let.
Podle dopisů a úředních dokumentů, které se dochovaly v rodině a v archivech, byl doktor Průcha mimořádná osobnost, člověk laskavý, vzdělaný a mimořádně empatický. Jako vojenský lékař prošel bojišti první světové války. Jeho putování od Temešváru po černomořskou Oděsu můžeme vysledovat z dopisů, které psal své milé - Eduardě Warausové a které jsou uchovány ve Státním okresním archivu v Pardubicích. Dopisy rodině psal i z německého vězení a pracovního tábora, jsou mnohem smutnější a postupně z nich vyprchává naděje na návrat.
Příběh bohdanečského lékaře Rudolfa Průchy a množství zachovalé korespondence inspirovalo autorku a režisérku Viktorii Vášovou, která pro Východočeské divadlo napsala hru (scénické čtení) s názvem Prstíčky si řežeš a pálíš. Premiéru měla 13.listopadu 2023 v galerijním prostoru Gampy.
Související
-
Příběhy z týlu a fronty druhé světové války
Veteráni i pamětníci z východních Čech vzpomínají na události druhé světové války, která začala 1. září před 80 lety.
-
Druhá republika ve východních Čechách
Druhá republika trvala jen 167 dní. Byla o třetinu menší než její předchůdkyně, přišla ale o mnohem víc než o území.
-
Ať žije republika!
Zpráva o vzniku samostatné Československé republiky vzbudila v mnoha městech radost a bouřlivé ovace. V některých smutek, zmatek a odpor.
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.