Střet katolíků a evangelíků nebo svérázné nářečí. Krounská historie má co nabídnout

Krouna leží na kraji Pardubického kraje nedaleko Hlinska. Turisty tam láká krásná příroda Železných hor, ale také množství kulturních památek. V obci jsou i katolický a evangelický kostel, Žižkův pomník nebo památkově chráněné objekty lidové architektury.

Původ názvu obce Krouna není dodnes jasný. Vysvětlení existuje několik. Podle pověsti měl do obce zabloudit král a nechat tam svou korunu. Té si místní občané vážili natolik, že z ní odvodili název Krouna. Svou roli ale mohlo hrát také specifické nářečí. „Například krev nebyla krev, ale kreu, mrkev byla mrkeu a krov byl krou. Podle mě původ názvu spočívá právě v tomto krovu,“ vysvětluje patriot Jaroslav Hubený.

Evangelický kostel v Krouně postavili podle návrhu architekta Františka Schmoranze staršího v roce 1878. Při výstavbě byl ale problém s bahnitým podložím. Stavitelé proto neustále vozili další kameny, které zapadaly do půdy. Údajně tak základy pod zemí měří stejně jako výška kostela od podlahy po střechu.

Evangelíci a katolíci si koukají do oken

Ani ne půl kilometru od evangelického kostela stojí katolický kostel svatého Michaela archanděla. Ten postavili v roce 1770 na místě dřevěné gotické stavby z 15. století. „Z původního kostela tady je věž. Ta byla zděná, kostel byl dřevěný a orientovaný na šířku současného kostela,“ popisuje farář Petr Vtípil.

V rodině Bukáčkových je Zdeněk už třetí generací, která v Krouně vyrábí dřevěné hračky podle lidové tradice

Přítomnost evangelíků a katolíků v minulosti působila potíže. „Nesváry patří k historii Krouny. Rivalita zde byla dost velká. Týkala se nejen náboženství, ale i sociálního útlaku. Proto vznikaly selské bouře a jejich nitky z okolí většinou vedly do Krouny. Od 50. do 80. let 18. století tady bylo takové centrum,“ doplňuje Jaroslav Hubený.

S Krounou je spjaté množství slavných osobností. Třeba rodina Bukáčkových se proslavila výrobou dřevěných hraček, kterou se zabývá už třetí generace. „Tady nejde o to vydělat velké peníze, ale udržet řemeslo,“ říká o své práci Zdeněk Bukáček, Nositel tradice lidového řemesla.

Co má s Krounou společného výrobce automobilů Josef Sodomka nebo vynálezce František Křižík? A kde se nachází obrazy bratra skladatele Bohuslava Martinů? Poslechněte si celý záznam pořadu.

Spustit audio

Související