Svoz odpadu jednou za dva týdny, Přelouč tak chce zlepšit třídění

11. červen 2021

Vedení Přelouče chce přimět obyvatele města k většímu třídění odpadů. Zastupitelé budou 17. června jednat o změně frekvence svozu popelnic z jednoho na dva týdny.

Cílem je snížit množství komunálního odpadu ukládaného na skládku. K podobnému kroku už v minulosti v kraji přistoupilo třeba Vysoké Mýto.

„Přestože lidé mají v rodinných domech své biopopelnice, nádoby na plasty a papír, sváží se nevytříděný odpad každý týden. Víme, že popelnice, pokud se třídí, jsou poloprázdné. Proto chceme svoz změnit na dvoutýdenní, je to jeden ze způsobů, jak donutit lidi, aby více třídili,“ řekla ČTK starostka Irena Burešová (ODS).

Lepší třídění, menší poplatek

Nový odpadový zákon nařizuje postupné snížení množství ukládání komunálního odpadu na skládky. Pokud by se to nepodařilo, poplatky za skládkování, a tím i pro domácnosti by se dramaticky zvýšily.

Čtěte také

V některých městech a obcích označují svozové firmy popelnice čipy. Ty umožní evidovat četnost svážení odpadu, případně i jeho množství podle domácností. Pak by bylo možné poplatky určovat podle skutečně vyvezeného odpadu.

V Přelouči systém bude fungovat nejdříve od roku 2022. Podle Burešové by byl ale problém na sídlištích a v bytových domech, kde bydlí třetina obyvatel města, protože jim slouží společné kontejnery.

zdroj: ČTK
Spustit audio

Související