Tipy na víkend v Pardubickém kraji: Folk na Lichnici, Pivní slavnosti ve Svitavách, středověká kuchyně na Svojanově

11. červenec 2024

Kam o víkendu? Máme pro vás tipy na zajímavé výlety i akce. Zúčastněte se slavnostního zahájení Pardubického letního kina Rebel, prohlédněte si TT modely v Chocni nebo zajděte na prohlídku chroustovického zámku.

Slavnostního zahájení dalšího ročníku Pardubického letního kina Rebel se můžete zúčastnit v pátek. Českou komedii Prázdniny s broučkem tam osobně uvede režisér Jiří Matoušek. Akce začne ve 21:30.

Folk na Lichnici

V sobotu můžete vyrazit na festival Folk na Lichnici. Na zřícenině hradu budou jednotlivé kapely vystupovat od 11 hodin až do večera. Těšit se můžete třeba na Iva Jahelku, skupinu Kamelot nebo Marien.

Největší festival šachu

Ve čtvrtek odstartoval v pardubickém Ideonu další ročník mezinárodního festivalu šachu a her Czech Open. Do 28. července tak můžou zájemci nejenom sledovat, jak své síly poměří ti nejlepší hráči z celého světa, ale  řadu her je možné také vyzkoušet. Piškvorkám bude věnovaný víkend od 13.7. Divácky atraktivní je i skládání Rubikovy kostky o víkendu od 19.7. Souběžně s festivalem začalo v hokejové aréně i Mistrovství ČR v Hospodském kvízu.

Pivo, guláš i veteráni

Pivní slavnosti budou v sobotu na náměstí Míru ve Svitavách. Od 9 hodin tam můžete zajít na výstavu historických vozidel, soutěž ve vaření kotlíkových gulášů a různá vystoupení. Součástí akce bude také představení a soutěž pivovarů.

Doprava v malém měřítku

V Muzeu TT modelů v Chocni na sobotu připravili odpoledne otevřených dveří. Expozici si můžete přijít prohlédnout od 13 do 18 hodin. Uvidíte tam historické i moderní modely vlaků, tramvají, silničních vozidel a mnoho dalšího.

Hůrka naruby

Železobetonová tvrz Hůrka

Na speciální prohlídku dělostřelecké tvrzi Hůrka v Králíkách můžete vyrazit v sobotu nebo v neděli. Na zhruba 4 hodinovou trasu se zájemci vydají vždy v 11 hodin. Místo na prohlídce je potřeba předem rezervovat. Kontakt najdete na stránkách www.tvrzhurka.cz.

Ochutnejte středověk

Návštěvníci hradu Svojanov budou po celý víkend ochutnávat středověké pokrmy. V hradní kuchyni se budou vařit různé kaše, ale také maso podle dobových receptů. Na hrad můžete vyrazit vždy od 9 do 18 hodin.

Dostihy ve francouzském stylu

Letního dostihového mítinku se můžete zúčastnit v neděli v Kladrubech nad Labem v místní části Kolesa. První závod začne ve 13 hodin. Návštěvníci se můžou těšit na dostihy rovinové i překážkové.

Za bránu zámku Chroustovice

Komentovaná prohlídka zámku a parku v Chroustovicích je naplánovaná na neděli. Sraz je ve 13 hodin u hlavní brány. Průvodkyně pak zájemce provede areálem dnešního odborného učiliště, který je běžně veřejnosti nepřístupný.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.