Kam o prázdninách vyrazit? Vyzkoušejte novinky na hradech a zámcích

18. srpen 2024

Nové zahrady, dětské hřiště, sokolnické ukázky nebo zámecké pokoje. Hrady a zámky v našem kraji připravily řadu novinek, ze kterých si určitě vyberete. Třeba v Nových Hradech, Slatiňanech, na Lichnici nebo Svojanově.

Afrika na dlani

Zámek ve Slatiňanech láká návštěvníky hlavně pro svoji autentičnost. Na velkém okruhu vás čekají příběhy ze života knížecího rodu Auerspergů. Do nejmenších detailů vybavené a zařízené společenské pokoje, soukromé i reprezentační, dětské pokoje princezny Charlotty nebo prince Vincenta. Na zámku vás jistě oslovi také unikátně zachované prostory zámecké kuchyně, umývárny nádobí a kotelny.

Zahrada zámku ve Slatiňanech je v plném květu

Do prohlídkového okruhu je nově zařazen lovecký pokoj. Ten se památkářům a hlavně badatelskému úsilí kastelána Jaroslava Bušty podařilo obnovit podle historických inventářů a průzkumů. I s takovými detaily jako je například replika původních tapet. Lovecký pokoj se nachází vedle knihovny a nabízí pohled nejen na domácí, ale také exotické trofeje z cest členů knížecí rodiny Auerspergů na africký kontinent, zejména do Súdánu. Expozici doplňuje také nábytek se zajímavými malbami parforsních honů.

Romantická Lichnice

Hradební zdi, přírodní památky, nejmohutnější dub v kraji, rokle i vyhlídky. To všechno může naplnit váš výlet ke zřícenině hradu Lichnice nedaleko Třemošnice na Chrudimsku. Hrad vznikl v druhé polovině 13. století a v největším objektu najdete i malé hradní muzeum. Během hlavní návštěvnické sezóny uslyšíte výklad průvodce, těšit se můžete na řadu legendárních pověstí, které jsou s Lichnicí spojené.

Se sokolníkem Ondřejem Koubou se na hradu Lichnice můžete potkat po celé prázdniny

Prázdniny na Lichnici zpestřuje řada akcí, novinkou jsou sokolnické ukázky. Kastelánka hradu Ivana Matyková ke spolupráci pozvala chovatele dravců a sokolníka Ondřeje Koubu. Zajímavý program přibližuje návštěvníkům dravce, o které Ondřej pečuje. Vypráví o jejich životě, čím se živí, jak létají a co je pro ně při lovu specifické. V letu můžete pozorovat výra velkého, káňata nebo sovy pálené.

Svojanov padesátkrát jinak

Pyšně se vypíná nad údolím řeky Křetínky nedaleko Bystrého a patří k nejstarším hradům v Česku. Svojanov je navíc jediný hrad v Česku, kde se mísí gotika s empírem. V letošní sezóně se ale nemůžete projít celou gotickou zahradou, která se rekonstruuje. Podrobnosti si můžete poslechnout v audiu.

Podstatná část gotické zahrady hradu Svojanov prochází rekonstrukcí, návštěvníci se do ní letos nedostanou

Hrad nabízí několik prohlídkových tras. Kromě rozmanitého venkovního areálu si můžete projít empírový palác, kde uvidíte autentické dobové vybavení interiéru, včetně osobních věcí někdejších majitelů hradu a nejrůznějších kuriozit. Za návštěvu určitě stojí také hradní sklepení s mučírnou nebo goticko-renesanční Dům zbrojnošů z 15. století, kde je mimo jiné umístěna stálá expozice modelů českých hradů a zámků. Jejím autorem je dlouholetý kastelán hradu Miloš Dempír, kterého od počátku července ve funkci vystřídá kastelánka Pavla Štusáková.

Novinkou letošní sezóny je expozice v prostorách hradní galerie, která se nachází v někdejších maštalích předhradí. Představuje desítky obrazů a výtvarných děl dlouholetého kastelána hradu Svojanov Aloise Živného. Na hradě působil v letech 1946 až 1979 a byl s ním velmi spjatý. Na svých plátnech zachytil nejrůznější podoby hradu a proměny jeho blízkého okolí, proto mají také velkou dokumentační hodnotu. Hlavně děti si na hradě letos užijí nové zvířecí přírůstky. V audiu i o nich vypráví Miloš Dempír. 

Na piknik do Nových Hradů

Rokokový zámek Nové Hrady je dominantou stejnojmenné obce poblíž Vysokého Mýta a Litomyšle. Zámek před více než dvaceti lety koupili manželé Kučerovi, areál zpřístupnili veřejnosti a každý rok v něm zakládají novou zahradu. V areálu si můžete projít víc než deset typů zahrad. Uvítá vás francouzská zahrada na třech úrovních předního nádvoří, dvě rosaria, velmi působivé jsou vodní kaskády v italské zahradě, specialitou je zahrada s bílými květy nebo zeleninová ozdobná zahrada.

Na vrcholku Zámeckého kopce v Nových Hradech majitelé zámku vybudovali dětské hřiště a vyhlídky

Novinkou je terasová zahrada nedaleko zámecké barokní sýpky. Dominují v ní růže, na jejichž kvalitě si majitelé zámku velmi zakládají. Terasovou zahradu doplňují vodní prvky a také kamenné plastiky, části původní rokokové architektury zámku.

Pokud se od nové zahrady vydáte vzhůru k Zámeckému kopci, v blízkosti někdejších stájí uvidíte rozlehlou travní plochu s altánem a hřištěm na pétanque. Toto místo je ideální pro spočinutí a podle slov majitele zámku Petra Kučery si tu návštěvníci klidně mohou udělat i svůj malý rodinný piknik. Děti si užijí také novou opičí dráhu, hrádek nebo kolotoč, dřevěné vkusné atrakce, které Kučerovi  zasadili přímo do horní části Zámeckého kopce, odkud je krásná vyhlídka do okolí malebných Nových Hradů.

Vstupte sami do příběhu Pardubic

Východočeské muzeum v Pardubicích pro návštěvníky připravilo zábavnou, ale samozřejmě i velmi poučnou jízdu do historie Pardubic. Setkáte se na ní s Janem Pernerem, po schodech vystoupáte do hvězdárny barona Artura Krause nebo zavítáte do ateliéru slavného fotografa Josefa Pírky. Bez toho, abyste museli opustit areál pardubického zámku. V expozici s názvem Zahraj si Pardubice poznáte řadu vzácných předmětů z muzejních sbírek, ale hlavně, výstava je dotyková, takže si ji užijete všemi smysly.

Pohled do expozice Zahraj si Pardubice

Příběh v kulisách slavné Richterovy stavebnice z 19. století začíná ještě ve století páry, v roce 1845 a vypráví o důležitých milnících, postavách i okamžicích pardubických dějin. Dozvíte se, jak se rodila Velká Pardubická nebo Zlatá přilba a budete svědky prvního vzletu Jana Kašpara. Zahrát si můžete i divadlo a vyzkoušet zvuky, které k němu patří. Kromě významné budovy pardubického Východočeského divadla si prohlédnete třeba také hotel Grand, který teď dostává novou tvář.   

Kunětická hora a Vojtěchova zbroj

Ikonický hrad patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům Pardubicka. Je spojený se slavným rodem Pernštejnů, kteří na Kunětické hoře vybudovali pozoruhodný systém opevnění i majestátní rytířské sály. Po několika letech si teď můžete užít a prohlédnout skutečně celý areál, postupná a náročná rekonstrukce hlavních objektů skončila. Hradu a jeho návštěvníkům nabídla nové možnosti i využití. V severním křídle hradního paláce vznikla třeba divadelní scéna, její prázdninový program najdete na webových stránkách hradu.  

Základní prohlídková trasa vás zavede do hradního paláce s jeho interiéry přelomu 15. a 16. století. Poprvé v novodobých dějinách se můžete podívat i do severního křídla paláce. Sestoupíte do hradního sklepení nebo naopak vystoupáte až na věž. Ve zbrojnici uslyšíte řinčet zbraně, díky zvukovým ukázkám se tak ocitnete v atmosféře rytířských turnajů nebo kovářské dílny.

Letošní novinkou na Kunětické hoře je například kopie náhrobní desky Vojtěcha z Pernštejna a jeho zbroje

Ve zbrojnici uvidíte také úplnou novinku. Je to přesná replika vrchní desky náhrobku Vojtěcha z Pernštejna. Ten je pochovaný v kryptě kostela sv. Bartoloměje v Pardubicích. Náhrobek v presbytáři chrámu z roku 1534 je dominantou interiéru kostela, mramorová deska s Vojtěchovu postavou ve vysokém reliéfu má rozměr 224 x 110 cm. Jak asi vypadala a působila zbroj Vojtěcha z Pernštejna, ve které je zpodobněný na náhrobní desce? O tom se můžete přesvědčit na vlastní oči. Památkáři ji totiž podle této předlohy nechali vyrobit a umístili ji v hradní zbrojnici hned vedle repliky náhrobní desky.   

Veselé i tajemné divadlo v Moravské Třebové

Prohlídku moravskotřebovského zámku návštěvníkům letos o prázdninách může zpříjemnit výstava, která přibližuje český fenomén rodinných loutkových divadélek. Pocházejí zejména z období první republiky a jedná se o sériově tištěná stolní divadélka, na kterých se podíleli významní čeští umělci jako například Vít Skála, Karel Štapfer, Josef Skupa nebo Svatopluk Bartoš.

Výstava historických rodinných divadélek na zámku v Moravské Třebové

Na dvě desítky divadélek doplňují jednotlivé loutky, dekorace nebo oblečky. Výstavu tvoří sbírkové předměty loutkového divadla Karromato. Toto mezinárodní divadlo bylo založeno v Praze v roce 1997 a jeho členové pocházejí z České republiky, Maďarska a Španělska. Za dobu své existence se soubor představil publiku více než třiceti států Evropy, Asie a Ameriky.

Spustit audio

Související