Toužíte po zážitku? Zkuste zajít na saunový ceremoniál
Saunování v klasické finské sauně je pro posílení imunity velmi dobré, ale někomu se může zdát příliš nudné. Češi mají rádi zpestření. Proto se u nás stále více rozmáhají saunové rituály, které provádí saunér nebo dokonce saunový mistr.
Jak takový saunový ceremoniál vypadá? To nám řekl mistr v tomto oboru Jan Kovárník.
Saunér potřebuje ke své práci několik nezbytných věcí. „Připraví si kbelík s vodou a ledové koule, na které nakape oleje s esencemi. Dále jsou potřeba ručníky, vějíř, osvětlení a hudba. Jakmile dá saunér povel, mohou návštěvníci vstoupit. Ti se usadí, saunér řekne pár slov ohledně hygieny a ceremoniál může začít,“ popisuje první kroky Jan Kovárník.
Saunér pustí hudbu, pohybuje se v jejím rytmu a rozvíří vzduch v sauně ručníkem. Přitom postupně hází ledy s esencemi na rozpálené kameny. Pak termickým nárazem tzv. hodí horký provoněný vzduch na návštěvníky. Ručník se v té chvíli změní v pevnou desku. Ceremoniál může být dynamický, relaxační, tematický nebo dokonce divadelní. Od toho se odvíjí síla nárazu vzduchu. Pokud je vystoupení saunéra kvalitní, bývá odměněno potleskem.
Mistrovství světa v saunových ceremoniálech
Existují nejen saunéři, ale také saunérky. Mistryní republiky je například Eliška Blažková. Jan Kovárník bude o titul Mistra republiky v saunových ceremoniálech usilovat v Čestlicích od 16. do 20. září. Na mistrovství je zvaná široká veřejnost, stejně tak na mistrovství světa. To se bude konat příští rok v Polsku. Už teď tam vzniká speciální stavba sauny v antických tvarech.
Ne každý se může stát saunérem
Saunér nemusí být žádný model. Ale v každém případě musí mít dobrou fyzickou kondici a zvládat horké prostředí. Něco jiného je v sauně při devadesáti stupních sedět, a něco jiného se pohybovat nebo dokonce tančit a mávat ručníkem. Proto si trénér Jan Kovárník adepty na saunéry nejprve vyzkouší přímo v sauně, aby zjistil, co vydrží. Teprve potom zkoumá jejich pohybové schopnosti, eventuálně dar řeči.
Zajímavost z Finska
Rozdíl v saunování mezi Českem a severskými zeměmi je velký. Sauny mají ve Finsku či Švédsku skoro všichni. A když přijde návštěva, jde automaticky právě tam. V sauně se nahlas debatuje o všem možné. Saunu mají podle Jana Kovárníka dokonce i na vládě a mnoho politiků řeší politická rozhodnutí hezky za tepla.
Související
-
Saunováním proti chřipce. Recept, který zabírá. Jak na to?
Finská sauna je základem správného saunování. Při teplotě devadesát až sto stupňů Celsia se tělo začne silně okysličovat, a tím dojde k rozšiřování kožních pórů a cév.
-
Saunování je elixír zdraví i příjemná relaxace
Chodit do sauny je zdravé. To je prokázaný fakt. Díky pravidelným návštěvám se můžete zbavit bolesti svalů. Funguje jako prevence proti nachlazení, prokrvuje a proč...
-
Svléknout se a vyběhnout na déšť a sníh. Chrudim má venkovní ochlazovnu
Městská sportoviště se tak snaží vyřešit problém s tím, že zájem o saunu často převyšuje volnou kapacitu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.