Týden s mámou, týden s tátou. Plusy a mínusy střídavé péče
Střídavá péče je porozvodové upravení styku rodičů s dítětem. Dítě střídá své prostředí nejčastěji po týdnu. Jeden týden má domov u matky, druhý týden u otce.
Může to být šťastné, ale i velmi nešťastné řešení. Klíčová je spolupráce mezi rodiči, a na tom to často ztroskotá.
Plusy střídavé péče
Dítě má právo na oba rodiče. A pokud se rodiče rozejdou, proč by dítě mělo trpět tím, že v podstatě přijde o jednoho z nich. Stejně tak mají oba rodiče právo na výchovu svého dítěte. Už dávno jsou pryč doby, kdy dítě bylo zcela automaticky svěřené do matčiny péče. Otcové se právem ozývají.
Mínusy střídavé péče
Z dětí se stávají tzv. baťůžkáři, stěhují se z místa na místo, nemají jeden domov. Rodiče po rozvodu jsou málokdy schopni spolu komunikovat a řešit problémy bez emocí, často přenášejí na dítě svůj vztek na bývalého partnera. Dítě se stává nástrojem vyřizování si účtů a neshod mezi rodiči.
Dítě není poštovní balík. Pokud můžete, nestěhujte ho

Život se s nikým nemazlí a mnohdy překvapí. Žijete-li v manželství, nebo takzvaně na psí knížku, oboje má své výhody i nevýhody.
„Střídavá péče je dobré uspořádání, ale ve velmi malém procentu případů. Musí na to být velmi zralí rodiče, kteří myslí na potřeby svého dítěte, a dokážou se v jeho zájmu dohodnout.
Rodiče musí ve výchově i nadále táhnout za jeden provaz a předávat si informace nejen ze školy, bohužel často se děje pravý opak,“ říká psycholožka Andrea Šmejdová.
Cochemská praxe nově v Pardubicích
Cochemská praxe je zcela nový způsob určení toho, jaké bude porozvodové uspořádání v rodině. Postarají se o to speciálně proškolení psychologové. Je to novinka, která by do budoucna mohla pomoct.
Jak to funguje? Když rodiče zažádají o určení péče dítěte, soudci jsou ve spojení s konkrétními psychology, kteří jsou na to proškoleni, potkávají se opakovaně s rodinou, zjišťují potřeby každého člena, a snaží se je dovést ke vzájemné dohodě. K soudu pak rodina přichází už s konkrétním návrhem. Pokud se chcete dozvědět víc, kontaktujte pardubickou Poradnu pro rodinu a partnerské vztahy nebo soudního tajemníka.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.