Ulánbátar před dvaceti lety a dnes? K nepoznání! Příroda ale zůstává v Mongolsku stále fascinující

19. červenec 2024

Cestovatel David Hainall se vrátil do Mongolska po dvaceti třech letech. A zažil doslova šok. Z hlavního města Ulánbátaru se stala supermoderní metropole světového formátu.

„Najednou jsem viděl moderní vysoké mrakodrapy a nákupní centra a permanentní zácpou vozidel. Přitom před třiadvaceti lety jsme po městě chodili pěšky a hodně lidí bydlelo ještě v jurtách v okolí města. Ty už tam dnes neuvidíte,“ říká cestovatel.

Nehostinná poušť, hory i divoké řeky

To, co se na Mongolsku nezměnilo vůbec, je nádherná a pestrá příroda, lidové tradice a zvyky. Když opustíte hlavní město, jste v divočině. Krajina je velmi pestrá. Sever je zalesněný, směrem k západu se tyčí velmi vysoké hory, na jihu poušť Gobi, ve středu země je náhorní plošina s divokými kaňony a řekami. Budhistické chrámy poukazují na převládající vyznání obyvatel Mongolska.

Mongolsko nabízí při cestování i duchovní rozměr

„Funguje tam lidská vzájemnost. Je to určitě i proto, že na rozdíl od hlavního města žije v této rozlehlé zemi, která je dvacetkrát větší než Česká republika, velmi málo lidí. Celkově i s hlavním městem asi tři a půl milionu. A když se dostanete do problémů, vždycky vám pomohou,“ konstatuje David Hainall.

Mongolsko je největší naleziště koster dinosaurů na světě. Výsledky archeologických výzkumů uvidí turisté hlavně v hlavním městě v Muzeu přírody.

„V Ulánbátaru jsem viděl kompletní kostru tyrannosaura rexe. Ale nejzajímavější je oblast v Gobi, v oblasti Planoucích útesů - mongolsky Bayan-Dzak - se nacházejí dokonce zkamenělá vajíčka dinosaurů. U nás se hledají trilobiti, v Gobi zkamenělá vajíčka dinosaurů. Ledasco se tam dá najít i dnes,“ říká cestovatel.

Skopové, nudle a málo koření

V Mongolsku převládají podle Davida Hainalla v jídelníčku nudle nebo rýže a skopové maso. „Mongolové moc nekoření, ale to, co jsem chutnal, bylo moc dobré. Až na sviště grilovaného letlampou,“ směje se David Hainall,“ a popisuje recept:

„Svišť, který žije v Mongolsku, je mohutnější, než ten alpský. Mongolové je dříve lovili ze hřbetu koně, dnes je často střílejí při jízdě na motorce.

Svišť grilovaný letlampou - místní mongolská specialita

Rozdělají si oheň, na kterém do ruda rozpálí kameny. Uříznou zvířeti hlavu, vytáhnou vnitřnosti, dovnitř vloží ty rozpálené kameny, zadrátují a pak vezmou klasickou letlampu a tou sviště prostě ugrilují. Během dvaceti minut to mají hotové,“ uzavírá cestovatel David Hainall a doplňuje, že kameny, které vyjmou z dutiny břišní ještě poslouží domorodcům jako léčivý obklad na bolavé klouby.

Které zvíře chovají Mongolové v největší úctě? A jak vypadají řecko-římské zápasy v mongolském podání? Poslechněte si v záznamu pořadu.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.