Do Vietnamu s průvodcem, foťákem a zdravým žaludkem. Je tam co vidět, fotit i ochutnávat
Chcete poznat Vietnam? V tom případě si vezměte měsíc dovolené. Naprostým minimem k poznání této země je podle průvodkyně Magdy Radostové 17 dnů.
A pokud nevyužijete služeb cestovní kanceláře, najměte si na místě průvodce. „Místní znalec vás zavede vás na místa, o kterých byste se na internetu nedozvěděli a ochutnáte jídla, která byste neochutnali,“ láká do Vietnamu Magda Radostová, která byla v této zemi už osmnáctkrát.
Vietnam s vůní koriandru
Fotografka, průvodkyně a cestovatelka Magda Radostová popisuje své zkušenosti a zážitky z Vietnamu v knize Vietnam s vůní koriandru. Najdete tam jak praktické informace, tak fotografie míst, která stojí za to vidět a jídel, která stojí za to ochutnat.
„Běžně se do Vietnamu jezdí od října do začátku března. Počítejte s tím, že Vietnam je velká země a každé místo nabízí jiné počasí. Může se vám stát, že na severu budete potřebovat zimní bundu a na jihu se budete koupat v moři,“ říká cestovatelka.
Na přelomu září a října doporučuje vydat se na sever. Tam žijí desítky etnických skupin, pro které je typická barevnost a pestrost, což je lákavé pro fotografy. Navíc tam dozrává rýže.
Rýže, byliny, krysy i hmyz
Vietnamská kuchyně je rozmanitá a pestrá. „Jí se všechno, včetně buvolího kopýtka, žabích stehýnek, které připomínají drůbeží maso, vietnamská kuchyně vyniká čerstvými bylinami utrženými přímo na zahradě. Samotný talíř je typický s kopou zeleného listí,“ směje se Magda Radostová.
Nejrozšířenější je rybí omáčka, jinak také tekuté zlato Vietnamu. Hospodyně ji používají snad do všech pokrmů. Její výroba má dlouhou tradici. Do velkých dřevěných nádob napěchujete stovky maličkých rybiček, pořádně prosolíte a zalijete vodou. A pak čekáte. Nejlepší omáčka je po čtyřech letech rozkladu všech surovin.
Co všechno se vejde na skútr?
„To, co je Vietnamec schopen naložit na motorku, to Čech nenacpe do kombíka,“ popisuje cestovatelka. Rozměry zavazadel mnohonásobně překračují velikost dopravního prostředku. Vozí se ovoce, zelenina, vejce, zvířata, květiny, nábytek, reklamní panely, železné mříže...
Dopravní předpisy se moc neřeší. Proud motorek ráno vyrazí a nezastaví se až do hluboké noci. A rada Vietnamců, jak to přežít? Nesmíte se bát, jinak spadnete.
Jak těžký jazyk je vietnamština? A do čeho dávají Vietnamci koriandr? Poslechněte si záznam pořadu.
Související
-
Modelka ze mě nebude, chci pracovat, říká finalistka Miss Vietnam ČR
Už 28. září se „popere“ dvanáct finalistek o korunku a titul Miss Vietnam České republiky a Evropy. Mezi finalistky se probojovala také dvacetiletá studentka z Mora...
-
Cestovatel se zamiloval do chutí Asie. Namíchal je do gastro-cestopisu
Cestovatel, dobrodruh, producent a DJ Petr Dzingel na svých cestách sbíral kromě zážitků také poznámky o místních specialitách.
-
Aby se exotická dovolená neproměnila v noční můru. Nepodceňujte očkování
Chystáte se na exotickou dovolenou? V tom případě myslete včas na své zdraví. Čekají vás povinná očkování. Nezapomeňte na repelenty a pravidla stravování.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.