Útěk z Kyjeva. Těžce postiženou dívku záchranáři přivezli do Pardubic

3. březen 2022

Ukrajinské hlavní město je neustále cílem náletů i bombardování. Ne všichni ale mohou utéct do bezpečí v krytu. Třeba těžce postižená devítiletá Jaroslava, která je upoutaná na lůžko. Její rodina se kvůli ruské invazi ocitla v takřka bezvýchodné situaci. Bez vlastního auta nemohla ani město opustit. Celé rodině pomohli pardubičtí evangelíci, díky kterým po náročném transportu před půlnoci dorazila do Česka.

Uprostřed noci na dnešek záchranáři ostravské Báňské záchranné služby v Dětském centru Veská u Pardubic vykládají ze sanitky nosítka s Jaroslavou. Z auta zároveň vystupuje i její mladší bratr Kiril, babička a máma Olga. I na ní je vidět úleva. „Cesta byla velmi náročná. Ale nakonec jsme v pořádku přijeli. A konečně jsme na místě. V tichu bez sirén… bez výstřelů.“

Cesta trvala 36 hodin. Nejtěžší bylo se dostat v Kyjevě na nádraží. I tam ale byl chaos, říká Olga Žuň: „Nástupiště nebyla osvětlená a všude byly davy lidí. Pak jsem viděla, že lidé nastupují do vagónů, tak jsem za nimi běžela. Jenže vlak už byl uzavřený a nikoho dovnitř nepouštěli. Pak přijel druhý vlak, ale taky byl zavřený. Lidé křičeli a bouchali na dveře. Prosila jsem průvodčí, aby nám dala aspoň jedno místo. Nejdřív řekla, že nemá, pak ale zavolala kolegům a ti místo našli. Ve vagónu byla sice zima, ale bylo to pořád lepší než zůstat s dětmi na nádraží.“

Cílem bylo dostat se do Lvova, kde už na ně čekali ostravští záchranáři se sanitkou. „Tam si ji převzal pan doktor a celý transport až tady do místa byl v pořádku a v klidu,“ říká jeden ze záchranářů Jan Dubový. Právě tým báňských záchranářů má na celé akci velký podíl. Oni zajistili převoz i lékařskou péči během jízdy. Rodinu přijalo krajské Dětské centrum Veská.

„Je to úžasná věc. Ale je to pro mě i takový symbol, protože těch potřebných je teď na Ukrajině hrozně moc, a kdyby se podařilo takových dobrých skutků víc, tak by to bylo jedině dobře,“ říká ředitelka centra Markéta Tauberová.

Rodinu dlouhodobě podporuje pardubický evangelický sbor, který celý převoz inicioval a pomáhal organizovat. „Nejhorší byly ty propady mezi nadějí a zoufalstvím, kdy to nejdřív vypadalo, že to všechno půjde hladce a jak není žádná překážka, a pak se těch překážek najednou objevilo hodně, tak to bylo těžké. A i když to chvílemi vypadalo naprosto bláznivě, tak se udál zázrak, že se to nakonec povedlo,“ uzavírá pardubická evangelická farářka Hana Ducho.

Blesková pomoc
Rodinu dlouhodobě podporuje pardubický evangelický sbor, který pro ni měl v Pardubicích připravené ubytování a vše potřebné. Problém byl transport. Bezprostředně po nedělním odvysílání reportáže Českého rozhlasu se farářce ozvala humanitární organizace, která nabídla pomoc s převozem. Následoval řetězec lidí, kteří pomohli, a ve středu malá Jaroslava s rodinou vyrazila na cestu z Kyjeva do Pardubic.

autor: Josef Ženatý
Spustit audio

Související