V Galerii pod radnicí mete nové koště. Do péče si ji berou orlickoústečtí muzejníci

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kurátorka Veronika Bílek Fadrná

Víc akcí pro děti a důraz na místní umění. Městské muzeum v Ústí nad Orlicí má nově galerii pod svými křídly. Dlouhých dvacet let za ní stál Klub přátel umění.

„Klub se rozpouští, proto město svěřilo galerii muzeu. Pronájem máme na tento rok. Zaměříme se na regionální, ale i mladé umělce, kteří tak získají prostor pro svou tvorbu,“ říká kurátorka Veronika Bílek Fadrná.

Únorový start

Nová éra galerie odstartuje výstavou o ženách. „Máme zapůjčené obrazy z muzeí v Žamberku, České Třebové a od soukromníků. Při vernisáži bude komentovaná prohlídka. Během každé výstavy připravíme programy pro děti. Na letošek jich plánujeme osm. Navíc dětem budou určené dva stálé doprovodné programy. Každou středu si pak můžete expozice procházet s kurátorem, a tak se dozvědět o vystavených dílech něco víc.“

Samotné Městské muzeum v Ústí nad Orlicí momentálně láká na rozsáhlou interaktivní výstavu Merkur – nejen hračka. Sběratel Jiří Mládek do Hernychovy vily zapůjčil historické kusy i nové stavebnice.

„Taky chystáme pokračování Muzejního kafe a dalšího pravidelného cyklu Cože? … ale jak?, při kterém si děti zkouší neobvyklá řemesla. V červnu budeme mít muzejní a galerijní noc anebo Strojní ousteckou sobotu,“ dodává Veronika Bílek Fadrná.

Spustit audio
autor: Jakub Malý

Odebírat podcast

Související