V Kruhu zdraví mají 2 ze 3 pracovníků handicap, přesto dokážou navařit pro dvě stě lidí
Možná jste se rozhodli lépe jíst a vyzkoušet nové potraviny. Inspiraci hledejte v chrudimském Kruhu zdraví. Je to jídelna, ve které se vedoucí Dana Šťastná snaží vytvořit sympatický prostor, kde se nejen zdravě jí, ale lidé se mohou dozvědět víc o přístupu ke svému tělu.
„Vaříme po celý den pro každého, kdo přijde. Denně se u nás sejde více než dvě stě lidí a přicházejí i za tou naší energií, což nás těší,“ říká Dana Šťastná, která celý projekt před sedmi lety vymyslela.
Podpořilo ji i ministerstvo práce a sociálních věcí. Podmínkou ale bylo zaměstnat minimálně třicet procent lidí, kteří mají handicap na trhu práce. V Kruhu zdraví pracuje těchto lidí deset z patnácti! A to nejen se zdravotním postižením, ale také po odvykacích kúrách. „A právě u lidí, kteří měli problém s návykovými látkami, máme velký úspěch. Drží se a já jsem šťastná,“ usmívá se Dana Šťastná.
Je to dobré? Kdepak… vynikající!
Těmito slovy provází své zákazníky stále usměvavá Iva Červená v alternativní jídelně v centru Chrudimi. Setkání s Ivou popisuje takto: „Přišla za mnou před šesti lety, a bylo to v zimě, paní v kabátě a říkala, nepotřebovali byste někoho do kuchyně? Tak jsem ji objala, protože jsem právě zoufale někoho takového potřebovala. Iva je takový náš anděl, kterého mi seslalo samo nebe,“ říká Dana Šťastná.
Splněný sen
Obě ženy tráví v jídelně většinu svého času. Je to jejich obrovský koníček. S trochou nadsázky se dá říct, že žijí svůj sen. A protože je výborná nálada nakažlivá, spolehlivě se přenáší i na ostatní pracovníky jídelny, i na zákazníky. V Kruhu zdraví dostanou pracovní příležitost i lidé s handicapem.
„Střídáme se tady od rána do večera a vytváříme už sedm let prostor pro lidi, kteří chtějí zdravě jíst a žít, a o zdravém životním stylu chtějí vědět víc. Denně se u nás sejde kolem dvou set lidí,“ vysvětluje Dana Šťastná.
Kváskový chleba z žitné mouky
V Kruhu zdraví se peče například výborný žitný chléb, a také vynikající vánočky. Recepty jsou zdravější, než ty běžné, ale nic jim to neubírá na chuti. Pro chleba si do jídelny jezdí lidé ze široka daleka. Je to chleba kváskový, pouze z žitné mouky a mistrovsky ho umí vypracovat Mirek Horák.
Dana Šťastná stále vymýšlí nové a nové varianty zdravých jídel. Na jídelníčku najdete například gigantes, což jsou velké bílé fazole v pikantní omáčce, kapustu na kari s uzeným tofu, zapečené celerové brambory se žampiony a další recepty. Jídelníček je velmi variabilní.
Recepty nejsou tajné
Pokud byste chtěli nějaký zdravý a lehčí recept, kterým byste překvapili vaše vlastní tělo, stačí se inspirovat ve Zdravém kruhu v Chrudimi. Dana Šťastná ochotně pošle recepty emailem všem zájemcům.
Související
-
Luštěniny uvařené v tlakovém hrnci? To není barbarství, jsou pak stravitelnější
Není žádným barbarstvím vařit luštěniny v tlakovém hrnci. Uvaří se důkladně, tzv. do máslova a lépe se pak tráví. To je názor šéfkuchaře Davida Jakubce z Ústí nad Orlicí.
-
Recepty podle včelaře Evžena Báchora aneb když se snoubí med a koření
Med je zdravý ve všech podobách. Tuto informaci razí pardubický včelař Evžen Báchor, který vyrábí z medu desítky produktů včetně medoviny nebo medolády.
-
Skořápky ořechů jsou ideální základ pro lahodný čaj
Už louskáte vlašské ořechy a připravujete zásobu na vánoční cukroví? Pokud ale nechcete cukroví chroupat nasucho, uvařte si k němu výborný a zdravý čaj ze skořápek ořechů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.