V Ostřešanech žijí rejnoci. A také mistři akvaristiky
Před více než deseti lety se sýpka na okraji Ostřešan u Pardubic proměnila v exotický ráj. Tedy alespoň pro milovníky akvárií a všeho, co s nimi souvisí. Sídlí tam totiž jedna z největších akvaristických firem v Česku.
Společnost Akvarium Macenauer založil v roce 1990 Jaroslav Macenauer, dnes ji vede společně se svým synem Jaroslavem. Obchodní aktivita firmy se zpočátku zaměřovala na export akvarijních ryb do celého světa, o pár let později také na oblast akvarijní techniky. Macenauerovi se také specializují na výrobu exkluzivních akvárií, a to od jejich návrhu až po vlastní instalaci. Pyšní jsou hlavně na své akvarijní dekorace a umění aquascapingu.
Krajina pod hladinou
Macenauerovi se zabývají importem a exportem akvarijních ryb do celého světa, spolupracují asi se čtyřiceti zeměmi světa, jako jsou USA, Kanada, Japonsko, Německo, Francie, ale také Vietnam, Čína, Peru, nebo Kolumbie a nabízejí kompletní sortiment pro akvaristy. Jsou ale hlavně mistry v oboru aquascapingu, který je hodně baví.
Název aquascaping je odvozený od anglického slova landscape, tedy krajina. Jednoduše řečeno, jde o to, vytvořit krajinu, unikátní svět pod hladinou, jehož předlohou je právě přírodní krajina. „Při procházkách krajinou si všímáme nejrůznějších zákoutí, třeba říčního roku v lese a také zvláštností, jako je struktura kamenů, popadaných stromů. Krajinu si fotíme a snažíme se potom vytvořit podobnou pod vodní hladinou,“ vysvětluje Jaroslav Macenauer mladší.
Jako inspirace při aquascapingu může posloužit zarostlá rokle nebo mechem porostlá skála. Nejde o to vytvořit v akváriu přesnou kopii nějaké krajiny, ale vytvořit atmosféru, která je jedinečná. K tomu pomáhají nejen speciální akvarijní dekorace, ale samozřejmě také volba rostlin a jejich hustota v akváriu. Tak vlastně vzniká jedinečné umělecké dílo. V showroomu firmy Macenauerových si můžete prohlédnout mnoho speciálních dekorací, doplňků do akvárií a celou řadu novinek, které majitelé firmy dovážejí z řady zemí světa.
Macenauerovi navrhují zvláštní krajiny pod hladinou, a to samozřejmě jen pro sebe, ale hlavně pro zákazníky, kteří si přejí, aby se právě akvárium stalo dominantou jejich obývacího pokoje. „V poslední době jsme navrhovali například dvou a půl metrové akvárium. Na výšku mělo metr, na šířku přes jeden metr a obsah více než dva a půl tisíce litrů vody. Bylo určené pro ryby z afrického jezera Tanganika, což se nám podařilo zajistit včetně jejich odchytu.
„Na naší práci nás nejvíc těší to, že vytváříme příjemné zákoutí pro lidi. Na základě jejich přání. A velmi rádi děláme právě přírodní akvária, která si myslím, že jsou v Česku velmi populární a jsou i pro nás velmi zajímavá,“ vysvětluje Jaroslav Macenauer starší. Syn Jaroslav k tomu dodává: „Těší nás to, že lidé doma nesedí u televize a mají doma svoje akvárium, u kterého mohou relaxovat po celý rok.“
Související
-
V Chrtníkách žili žraloci. Nechali nám o tom jasnou zprávu
V chrtnickém lomu paleontologové a geologové stále objevují poklady. Zkameněliny živočichů a rostlin, starých přes 90 milionů let. Některé z nich nemají v Česku obdoby.
-
Exotická Litomyšl. Podobnou školu nenajdete v celé střední Evropě
Starají se o ohrožené druhy plazů, malé opice i ryby z afrického jezera Malawi. Studenti oboru Chovatel cizokrajných zvířat se učí přímo u školních terárií a voliér.
-
Od jejich výběhů se nehnete. Giboni, lemuři i kočkodani z Bítovan mají publikum rádi
Potok Ležák sice není Amazonka, přesto si v Bítovanech na Chrudimsku můžete připadat jako v pralese. Domov tam totiž našlo na sto exotických zvířat.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.