Hřbitovu v Chrasti vévodí Santiniho kostel
Areál hřbitova v Chrašicích, dnes části Chrasti u Chrudimi, má velmi dávnou historii. Kostel tu stál už ve 14. století, barokní podobu mu dal slavný architekt Jan Blažej Santini-Aichel.
Město Chrast a především jedna z místní částí, Podlažice, se zapsaly nejen do regionální historie. Chrast byla založena ve druhé polovině 13. století, a to právě benediktinským klášterem v Podlažicích. Tam také údajně vznikl Codex gigas, slavná rukopisná kniha, známá jako Ďáblova bible, která se dnes nachází ve sbírkách Královského muzea ve Stockholmu.
Chrastecké panství v průběhu dějin vlastnily významné rody, například Kostkové z Postupic nebo Slavatové z Chlumu a Košumberka. V roce 1656 panství koupil pražský arcibiskup, kardinál Arnošt Vojtěch z Harrachu pro nově vzniklé královéhradecké biskupství, které nemělo v Hradci Králové své sídlo. Místem pobytu hradeckých biskupů se tak stal právě zámek v Chrasti.
Chrastecký zámek dal upravit a rozšířit hrabě a královéhradecký biskup Jan Adam Bernard Vratislav z Mitrovic. Současně nechal opravit také kostel sv. Martina v Chrašicích, a to podle návrhu Jana Blažeje Santiniho, který už dříve pracoval také na přestavbě děkanského kostela Nejsvětější Trojice na chrasteckém náměstí.
Stély královéhradeckých biskupů
Kostel sv. Martina v Chrašicích byl vysvěcený 3. srpna 1721. Má velmi zajímavý šestiúhelný půdorys, který vynikne zejména při pohledu z exteriéru. Stavba se, díky ostrým úhlům hladkých zdí, podobá krystalu a z každé strany se proměňuje. Historii kostela a významné památky funerální architektury v audiu přibližuje Pavel Panoch z Ústavu historických věd Univerzity Pardubice.
V blízkosti kostela se nacházejí nejstarší náhrobky. Jsou to hřbitovní stély, které připomínají památku hradeckých biskupů, například vlasteneckého duchovního Jana Leopolda Haye nebo kapitulního vikáře pražské arcidiecéze a 22. biskupa královéhradeckého Mořice Píchy.
V bezprostřední blízkosti kostela se nachází také památkově chráněný náhrobek děkana Josefa Munzara. Je to pískovcová stéla, která má tvar obelisku s nápisem „Zde v Pánu odpočívá Jos. Munzar, děkan a bisk. vikář v Chrasti, zemřel 15. října 1846 v stáří 65 roků". Na čele obelisku je vytesáno reliéfní poprsí děkana a pod ním symboly víry a naděje, jako je kříž, kotva, otevřená kniha se znaky alfa a omega či pohár s hostií.
U ohradní zdi chrasteckého hřbitova se nachází také několik výtvarně zajímavých hrobek. Je to například hrobka rodiny Schmoegerovy. MUDr. Karel Schmoeger pocházel z Litomyšle, na konci 30. let 19. století působil ve Skutči a od roku 1941 jako lékař v Chrasti. Dlouhá léta byl členem chrastecké obecní samosprávy, zasloužil se o vybudování dráhy či školy. V roce 1907 založil Muzejní nadaci, která pomohla financovat základní chod městského muzea.
Související
-
Hřbitov v Janovičkách je jako z Ladových obrázků
Lidé tu bydleli už v raném středověku. Přestože obec Janovice zanikla, do areálu někdejšího farního kostela lidé mířili dál.
-
Chrudimský hřbitov U Kříže má majestátní hrobky a slavná jména tesaná do kamene
Hřbitov u kostela Povýšení sv. Kříže má velmi dávnou historii, vznikl pravděpodobně už v románském období. Jeho rozšiřování ale omezila železnice.
-
Nevelký hřbitov a tolik slavných jmen. V Litomyšli odpočívají umělci i vědci
Litomyšl je město se zvláštním kouzlem a duchovním rozměrem. Stala se inspirací, láskou, domovem, ale také místem posledního odpočinku známých osobností.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.