Hřbitov v Janovičkách je jako z Ladových obrázků
Lidé tu bydleli už v raném středověku. Přestože obec Janovice zanikla, do areálu někdejšího farního kostela lidé mířili dál a v jeho blízkosti našli i místo svého posledního odpočinku.
Jestli je možné tvrdit o nějakém hřbitově to, že je malebný, pak je to rozhodně ten v Janovičkách nedaleko Luže na Chrudimsku. Svažitý terén s kostelíkem, hřbitovní zeď z opuky a hrad Košumberk na dohled, snad v návštěvnících tohoto místa vyvolává skutečně poetický dojem. Ostatně i právě proto si hřbitůvek ke svému poslednímu odpočinku vybral básník a spisovatel Jiří Šotola.
Barokní kostel Zvěstování Panny Marie se nachází nedaleko soutoku řeky Krounky s Novohradkou. Stopy osídlení zdejšího místa vedou až do 10. století. V polovině 14. století se obec Janovice zmiňuje v souvislosti s farním kostelem Panny Marie ve výčtu farností, které přecházely pod nově zřízené litomyšlské biskupství. Samotná obec Janovice přibližně o sto let později zanikla.
Původní středověký farní kostelík fatálně zchátral během 17. století, v roce 1728 vznikla na jeho místě dřevěná zvonice. Kamenné prvky někdejší stavby ale lidé využili při stavbě nového barokního kostela a část stavebního materiálu posloužila také k budování ohradní zdi současného hřbitova.
Skutečský děkan František Bartoň posvětil základní kámen kostela Zvěstování Panny Marie v srpnu 1741 a svatostánek byl vysvěcen o čtyři roky později, do lodi kostela byly uloženy kamenné fragmenty původního kostelíka. Kvůli havarijnímu stavu byl kostel ke konci 60. let minulého století uzavřen, na počátku nového tisíciletí došlo k oživení nejen církevní tradice a mezi roky 2011 až 2015 byl kostel opraven do současné podoby.
Jiří Šotola
Poklid zákoutí v blízkosti kostelíka v Janovičkách okouzlil básníka, spisovatele a dramatika Jiřího Šotolu natolik, že si zdejší hřbitov vybral jako místo svého posledního odpočinku. Jiří Šotola pocházel ze Smidar u Nového Bydžova, měl ale rodinné vazby a blízký vztah k Luži. Vzpomínky na dětství v Dobrkově, výlety do Morašic nebo Litomyšle, silně ovlivnily Šotolovo literární dílo. V malebné krajině okolo Luže si proto také v 70. letech pořídil chalupu.
Děj nejslavnějšího románu Tovaryšstvo Ježíšovo Jiří Šotola zasadil právě do oblasti košumberského panství v době rekatolizace a období vzniku poutního chrámu Na Chlumku. Sledoval v něm příběh reálných historických postav, poslední Slavatovny na Košumberku hraběnky Marie Maxmiliány a jezuity Vojtěcha Hada, stejně jako chtěl poukázat na paralelu s komunistickou ideologií.
Související
-
Nevelký hřbitov a tolik slavných jmen. V Litomyšli odpočívají umělci i vědci
Litomyšl je město se zvláštním kouzlem a duchovním rozměrem. Stala se inspirací, láskou, domovem, ale také místem posledního odpočinku známých osobností.
-
Hřbitov ve Vysokém Mýtě je přehledný a má zajímavé hrobky
Městský hřbitov ve Vysokém Mýtě nemá příliš dlouhou historii, zato novou podobu. Před působivou branou navíc vzniká nová smuteční síň.
-
Chrudimský hřbitov U Kříže má majestátní hrobky a slavná jména tesaná do kamene
Hřbitov u kostela Povýšení sv. Kříže má velmi dávnou historii, vznikl pravděpodobně už v románském období. Jeho rozšiřování ale omezila železnice.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.