V Chrtníkách žili žraloci. Nechali nám o tom jasnou zprávu

29. červen 2019

V chrtnickém lomu paleontologové a geologové stále objevují poklady. Zkameněliny živočichů a rostlin, starých přes 90 milionů let. Některé z nich nemají v Česku obdoby.

Lom Chrtníky se nachází v severní části Národního geoparku Železné hory, 7 km jižně od Přelouče. Těží se tam diabas, kámen šedozelené barvy, který se vytvořil při vulkanických procesech už v prvohorách. Diabas využívají hlavně stavaři a cestáři, kámen se nejčastěji drtí na štěrk.

Geolog Jan Doucek zkoumá otisky druhohorních živočichů v lokalitě Chrtníky

Ve tvrdém diabasu se ale zkameněliny nevyskytují. Paleontology daleko víc zajímají vrstvy, které se diabas postupně „nalepily“. A vyprávějí příběh o tom, že v období druhohor, ve vodách křídového moře, bylo opravdu pěkně živo!

Nejpestřejší naleziště v našem kraji

V nejvyšší části lomu těžba odhalila systém kapes a koryt, do kterých kdysi, pod hladinou moře, padaly tvrdé kamenné valouny do velikosti dvou metrů. A právě mezi nimi se postupně usazovala vápencovitá hmota, hlavně schránky mořských živočichů a zbytky rostlin. V odborné terminologii se jedná o tzv. kalové vápence.

Tyto měkké vápencovité vrstvy mají, na rozdíl od diabasu, světlou barvu. A tak odborníci, ale i amatérští nadšenci hned poznají, kde zkameněliny hledat. Právě ve světlém vápenci jsou zachované zbytky a otisky živočichů, kteří žili v mělkém, příbojovém moři.

Geologové a paleontologové v lomu Chrtníky a na jeho okraji objevili schránky ústřic, ramenonožců, ostny ježovek, hvězdice, zbytky korálů a červů. Ale také zuby žraloků. Jejich průměrná délka se pohybuje okolo 2 cm. Lokalita Chrtníky je zatím druhově nejpestřejším nalezištěm zkamenělin v Pardubickém kraji. 

Houbové útesy

Mezi nejčastější nálezy ovšem patří mořské houby. Jsou to zkamenělé živočišné houby, které jsou zachované v tak velkém množství, že odborníci dokonce mluví o tzv. houbových útesech. Jsou předmětem intenzivního studia paleontologů, protože právě v Chrtníkách se vyskytují, na rozdíl od jiných druhohorních lokalit v Česku, skutečně masivně.

Zkamenělé živočišné mořské houby

Přímo v centru obce Chrtníky, v parčíku u kamenných menhirů, si můžete přečíst zajímavosti o zkamenělinách a raritách z chrtnického lomu. Informačhí tabule připravili odborníci z Národního geoparku Železné hory. Lom se nachází asi 500 m jihozápadně od infopanelů, jeho návštěva je ale možná pouze po dohodě s provozovatelem.

autor: BRA
Spustit audio

Související