Vážně nemocné dítě neuzdraví ani sebeobětování matky. Naopak může uškodit rodině
Maminka tří dětí Tereza Robinson založila před dvěma lety organizaci Srdcem Robinson. Pomáhá rodinám s vážně nemocnými dětmi zvládnout těžkou životní situaci. Zkušenost má z vlastní rodiny. Její syn se narodil s velkou komplexní vadou srdce a při každé operaci byl v ohrožení života. Tereza psychický nápor zvládla, udržela rodinu. Teď radí ostatním, kteří jsou v podobné situaci.
„Věnujeme se rodinám, kterým se narodilo, nebo v průběhu života onemocnělo, dítě vážnou nemocí. Učíme je zvládat stres, vyrovnat se se situací a neztratit se sobě navzájem. Podporujeme také zdravotnický personál včetně porodních asistentek, prenatální diagnostika je také naším tématem,“ vysvětluje cíl nadace koučka Tereza Robinson.
Matka v klidu, dítě v klidu
Nadace Srdcem Robinson pomáhá mimo jiné rodinám, které čeká plánovaná vážná operace jejich dítěte. Strach ze ztráty dítěte, bezmoc, vyčerpání, to všechno působí na psychiku rodičů. Často se maminky upnou na nemocné miminko a všechno ostatní jde stranou.
„Nevidí doleva, doprava, upozaďují svoje vlastní potřeby, zapomínají na partnera, popřípadě na své zdravé děti. Učíme maminky, že není dobré trýznit se na nemocniční chodbě. Pokud to matka nezvládne, může dojít k odpojení, v rodině přestává být místo pro muže, ten nemá prostor a odchází,“ uzavírá koučka.
Čtěte také
„Připravujeme rodiče i děti po té psychické stránce. Řekneme si, jaké úkony je čekají, jak mohou dítěti pomoci, naučíme je například aplikovat dechové cvičení při odběrech krve, aby děti lépe spolupracovaly. Velmi důležité je mírnit emoce maminek. Když je v klidu matka, je v klidu i dítě a všem se lépe spolupracuje,“ říká Tereza Robinson.
Občas je dobré vyměnit si role
Pro mámu a tátu je dobré vytvořit tým a rozdělit si role. I když máma zůstane dlouhodobě v nemocnici, táta musí zvládnout péči o ostatní členy v rodině. A určitě je dobré se vyměnit i v nemocnici u nemocného dítěte, pokud to jen trochu jde. Prospěje to vztahu mezi rodiči, i vztahu mezi otcem a dítětem upoutaným na lůžko. Dokážou se vcítit jeden do druhého. Hlavní prevencí je podle Terezy Robinson otevřeně a pravdivě komunikovat.
Organizace Srdcem Robinson oslovuje české nemocnice a nabízí školení i pro zdravotníky. Jak to probíhá? Poslechněte si v záznamu Radioporadny.
Související
-
Naše děti stále více doplácejí na nedostatek pohybu, varují fyzioterapeuti
Vadné držení těla, ortopedické a dechové potíže, bolesti hlavy, ploché nohy. Tyto potíže se vyskytují stále častěji už u dětí předškolního věku.
-
Narodilo se vám předčasně dítě a nevíte si rady? Ve Středisku rané péče vám pomohou
Pokud se vám stane, že se vaše dítě narodí předčasně nebo s nepříznivou diagnózou, nezoufejte, nejste v tom sami.
-
Nešilhej, zůstane ti to! Vrozené šilhání je nutné operovat do jednoho roku
Taky jste jako děti zkoušeli z legrace šilhat a rodiče vás strašili tím, že vám to zůstane? Podle očního lékaře Vladimíra Kordy se toho nemusíte bát.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.