Velký kufr po dovolené pošlete dál. V Pardubicích nově funguje speciální půjčovna
Ptáte se někdy sami sebe, jestli opravdu musíme kupovat to, co používáme jenom občas? Jak se s otázkou popasovat, napovídá Knihovna věcí. Navazuje na myšlenku sdílené ekonomiky.
„Nabízíme prostor pro lidi, kteří jsou ochotní se zamyslet nad svým chováním. Dá se zapůjčit třeba velký kufr na dovolenou, parní čistič a podobně. Pak se nemusí spoustu dní v roce válet někde v kumbále,“ říká Magda Fišerová za Goethe-Zentrum Pardubice, které novinku provozuje.
Nejde přitom jenom o půjčování věcí, ale třeba taky o sdílení dovedností. „Knihovna věcí uspořádá dva workshopy, kde se naučíme, jak opravit anebo upravit oděvy a vyrobit látkové pytlíky, využitelné místo těch plastových. To bude 19. ledna od 14 hodin. Na únor plánujeme truhlářský workshop.“
Pryč s Hitlerem
Goethe-Zentrum má i klasickou knihovnu. „Jsou tam různé materiály pro výuku němčiny. Máme ale taky beletrii pro dospělé i pro děti. Nechybí ani takzvaná zjednodušená četba pro ty, kteří ještě jazyk tak neovládají. Velmi oblíbené jsou společenské a didaktické hry. Dokonce pořádáme herní večery.“
Dlažební kostka v biblioboxu a novinka pro školáky. V krajské knihovně se nenudí
Knihy můžeme podědit, koupit nebo si je půjčit. Veřejné knihovny často spolupracují s knihkupci a rozhodně nejsou pro knihkupectví konkurencí, naopak. Jde o poměrně dobrý marketingový tah.
Centrum se obecně snaží podporovat rozšiřování znalosti německého jazyka na východě Čech. „Zprostředkováváme interkulturní dialog, informujeme o aktuálním dění v německy mluvících zemích. Sídlíme v Evropském spolkovém domě na pardubickém Pernštýnském náměstí,“ poznamenává Fišerová.
Němčina se podle ní trochu odráží ode dna. „Funguje spousta německých firem. Jazyk se učí i víc mladých lidí. Na naše akce chodí nejenom učitelé němčiny, studenti, ale i široká veřejnost. Snažíme se hodně pracovat na tom, aby se vnímání němčiny a Německa odklonilo od druhé světové války, Hitlera a podobně. Daří se pomalu, ale jistě.“
Související
-
Mířily na smetiště, ale dostanou druhou šanci. Kujebazar zachraňuje odložené věci
Asi každý má nějaké věci, které nepotřebuje, ale přesto je mu líto je vyhodit. Problém se ve Vysokém Mýtě rozhodli vyřešit pomocí centra na odkládání nepotřebných věcí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.