Víte, co je kadidlovník? V podobě pokojovky naplní byt vůní Vánoc

17. prosinec 2024

Vůně vánoc, to není jen skořice, vanilka nebo hřebíček, ale také kadidlo. Věděli jste, že kadidlo je vlastně pryskyřice, která se získává z keře nebo stromu zvaného kadidlovník?

Kadidlovníků je asi dvacet druhů a rostou v tropických oblastech. Nejznámější je kadidlovník pravý, který dorůstá až do osmi metrů. Kadidlo je vonná klejopryskyřice, která vytéká z naříznuté kůry stromu.

Pokud jste zkušení zahrádkáři, kteří rádi experimentují, můžete zkusit kadidlovník vypěstovat v českých podmínkách. Podle zahradníka Františka Hlubockého je právě kadidlovník jednou z mála tropických rostlin, které by se při vhodné péči u nás mohlo dařit. 

Původ o pěstování hodně napoví

„Kadidlovník pravý zkusit můžete. Ale pamatujte na to, jsme povinni podřídit se nárokům rostliny,“ říká František Hlubocký a pokračuje:

Kadidlovník pravý v botanické zahradě (Boswellia sacra)

Kadidlovníky rostou v domovině na vyprahlých, kamenitých stráních a polopouštích, jsou zvyklé na suchý vzduch. A ten u nás je. Zima tam bývá také spíše chladnější. Samozřejmě nečekejte, že vám doroste do osmi metrů! Spíše z kadidlovníku budete mít bonsaj v květináči. V létě letníme, v zimě ho dáme do místnosti, kde je spíše chladno a zaléváme minimálně.“

Skořicovník a vanilka jedině v botanické zahradě

Čtěte také

Vanilka je krásná liána. Mají ji například v botanické zahradě v Olomouci.

„Ale jestli si myslíte, že si postavíte skleník a budete tam pěstovat vanilku, tak to se nepovede. Velmi tam totiž záleží na precizním opylování. Skořicovník je se svými nároky také velmi složitý na pěstování v našich podmínkách. Má rád vlhký, pralesní vzduch a to je u nás problém,“ varuje zahradník.

Jak si vypěstovat zázvor? A na co si dát pozor při pěstování kaly? Poslechněte si v záznamu pořadu.

Spustit audio

Související