Zachránit a vypustit. Záchranná stanice Pasíčka vrací do volné přírody i velké dravce
Záchranná stanice Pasíčka patří mezi největší v republice. Ročně zachrání více než 1 800 zvířat. Cílem je zraněná zvířata uzdravit a co nejdřív vypustit zpět do volné přírody.
„Nechceme z naší stanice dělat zoologickou zahradu. Pokud se nám zraněná zvířata podaří dát do kupy, pak je pro nás to nejhezčí navrátit je do přírody. A ohromný zážitek to je hlavně pro děti. Nedávno jsme takhle vypouštěli dvacet poštolek u Letohradu s dětmi z mateřské školky,“ vypráví Josef Cach ze Záchranné stanice Pasíčka.
Ježci si se zimou poradí
Velmi často se ale stává, že lidé berou z přírody mláďata pod mylným dojmem, že jsou opuštěná. Tímto jednáním je odtrhnou od rodičů a často nevědomky zaviní smrt nebo doživotí zvířete v záchranné stanici.
Čtěte také
Proto je velmi důležité se vždy poradit s odborníky ze záchranné stanice, jestli zvíře skutečně potřebuje pomoct. Na podzim se to týká zejména malých ježků, kteří zimu přežijí většinou bez zásahu člověka.
Nové rozletové voliéry
Mezi nejčastější pacienty v Záchranné stanici Pasíčka patří zranění ptáci. Příčinou bývají nárazy do prosklených ploch nebo zranění elektrickým proudem.
„Nejdřív zjistíme příčinu a rozsah zranění. Máme na štěstí skvělého veterináře! Z intenzivní péče jde pak zvíře do léčebné komorové voliéry, tam zůstává po dobu, než se rána zhojí. Pak putuje do rehabilitačních voliér. Před měsícem se nám povedlo dokončit nový moderní komplex rehabilitačních rozletových voliér. Ty jsou vhodné i pro velké dravce včetně orlů.“
„Voliéry mají 25 metrů na délku, takže se tam dravci mohou rozlétnout. Už se moc těšíme na příští sezónu, jsme připraveni,“ popisuje novinky Josef Cach. Díky modernímu vybavení vozí do Pasíček velké dravce i z jiných záchranných stanic v republice, kde takové možnosti nemají.
Pro koho je určeno ekocentrum s geoparkem v Pasíčkách? Poslechněte si v záznamu pořadu od Marie Cachové.
Související
-
Na louky u Nasavrk se vrátila skupina čápů ze Záchranné stanice Pasíčka
Polámaná křídla, nohy popálené elektřinou. Čápi ze Záchranné stanice Pasíčka sice neměli v životě zrovna štěstí. Po vyléčení se na čas nastěhují na louky kolem Nasavrk.
-
Zvíře v nouzi zachráníte pomocí nové aplikace
Studenti královéhradecké univerzity vyvinuli aplikaci, která usnadňuje záchranu poraněných zvířat. Do systému je zapojená také stanice Pasíčka na Chrudimsku.
-
Záchranná stanice Pasíčka chystá rekonstrukci, spustila sbírku
Areál Záchranné stanice volně žijících živočichů Pasíčka nedaleko Boru u Skutče už funguje přibližně 25 let. Za tu dobu pomohl stovkách poraněných a oslabených zvířat.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.