Záhady Pardubického kraje

Tajemství Havlíčkovy podobenky

Předchozí díl
Následující díl

Zažloutlá daguerrotypie z poloviny 19. století. Je na ní muž s knírkem a děvče v kroji a objevili ji v Regionálním muzeu ve Vysokém Mýtě. Jedná se o podobenku Karla Havlíčka Borovského, který do kraje rád jezdil?

Tajemnou daguerrotypii, předchůdkyni dnešní fotografie, v ozdobném rámečku objevili pracovníci vysokomýtského muzea v pozůstalosti Aloise Vojtěcha Šembery. To byl významný občan Vysokého Mýta a jeden z nejuznávanějších českých učenců 19. století. Údajně stávala na jeho pracovním stole, což znamená, že na ní musí být někdo velmi významný.

A za takového beze sporu považovali tehdejší čeští občané Karla Havlíčka Borovského. Pokud by někdo vlastnil jeho podobenku, rozhodně by si ji vystavil na velmi čestné místo. Navíc Havlíček do kraje rád jezdil, zvláště na faru do nedalekého Knířova a s některými z vysokomýtských občanů si také často dopisoval. 

Rekonstrukce lebek a dopisy Němcové

Jak zjistit podobu člověka, který už nežije a třeba ani neexistuje jeho věrný portrét? Jde to, pokud se dochovaly jeho kosterní ostatky, tedy lebka. Rekonstrukce podoby podle lebky je metoda stará přes půl století, dnes při ní ale výrazně pomáhá moderní technika. A tak se například nedávno podařilo česko-brazilskému týmu vytvořit věrný 3D model obličejů dvou knížat Přemyslovců, Spytihněva I. a Vratislava I., a hlavně sv. Ludmily. Nyní pracují mimo jiné na podobě tváře jejího vnuka, sv. Václava.

Dopis Boženy Němcové o posledních dnech a následném skonu Karla Havlíčka Borovského

Tuto metodu by teoreticky bylo možné použít i v případě Karla Havlíčka Borovského. Jeho ostatky jsou uloženy na pražských olšanských hřbitovech v rodinné hrobce. Možná ještě zajímavější je samotný příběh jeho života, který by určitě stál za filmové či televizní zpracování, podobně jako nedávný cyklus o Boženě Němcové. Některé její dopisy ostatně mají také v archivu vysokomýtského muzea. V jednom z nich popisuje Aloisi Vojtěchu Šemberovi Božena Němcová také poslední nemoci a následný skon Karla Havlíčka Borovského. Je on tedy skutečně na vysokomýtské daguerrotypii? Poslechněte si.

Spustit audio

Související