Záhady Pardubického kraje
Případ mrtvého na Králicku z poloviny 19. století. Bájní fextové a proč jich je tolik právě na Východě Čech? Existuje tajná chodba z Pardubic na Kunětickou horu? Co ukázalo nové pátrání pod zemí Opatovického kláštera a mají ve Vysokém Mýtě skutečně podobenku Karla Havlíčka Borovského?
Všechny epizody
V novém cyklu Na nedělní vlně Pardubic budeme rozkrývat několik záhad a tajemství Pardubického kraje. Budeme pátrat po pachateli hrůzného činu u novostavby lichkovského dvora na Králicku z roku 1845.
Za fexty, bájnými nepřemožitelnými siláky, které je těžké zabít a po smrti se jejich tělo nerozkládá, se vypravíme tam, kde údajně fextové žili. A budeme zjišťovat, proč se pověstí o nich vyskytuje právě tolik v Pardubickém kraji a jeho okolí, dokonce se jim říká ochránci východních Čech.
Zkoumat budeme také možnost existence tajné chodby z Pardubic na Kunětickou horu, o které se píše v pověstech. Vypravíme se i do dalších podzemí měst Pardubického kraje, do Svitav, Moravské Třebové a Vysokého Mýta. Ve Vysokém Mýtě se také zastavíme v muzeu zjistit, zda tajemný muž na fotografii je skutečně Karel Havlíček Borovský, který do tohoto kraje rád jezdil.
A protože v Opatovicích nad Labem na místě, kde stával slavný opatovický klášter, nezbyla po něm s jistotou jediná stopa, podíváme se pod zem. A to díky nejmodernější technice – magnetometru a georadaru.
Související
-
O bílé paní, pokladu a světýlku. Vydejte se po stopách pověstí v Žamberku
Proč má Žamberk ve znaku kance a orlici? Kde se prý dodnes ukrývá poklad? Jak to bylo se žamberským upírem nebo s milenci u kapličky Pod Suticí?
-
Cesta plná pověstí vede z Košumberka do Voletic, Lozic a Jenišovic
Půvabná krajina obklopuje hrad Košumberk. Rozhlédnout se po ní lze z vyhlídek gotického a renesančního paláce. Nebo se vydat z jeho výšin dolů.
-
Po stopách legend a pověstí v Ústí nad Orlicí
Tajemný obraz, který zachránil město před nepřáteli; vodníci a duchové zlých správců. To je několik témat z řady pověstí a legend, které se váží k Ústí nad Orlicí.
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...
Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Lidský faktor
Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová