Záhady Pardubického kraje

Nová pátrání po stopách Opatovického kláštera

Na místě kdysi slavného středověkého kláštera nezbyla v Opatovicích nad Labem jediná stopa. Co když ta ale existuje v dosud neprobádaném podzemí? Pomůže nejmodernější technika, která dokáže nahlédnout pod povrch?

Opatovický klášter patřil ve středověku mezi deset nejbohatších klášterů u nás. Možná proto není divu, že se kolem něj vytvořila legenda o pokladu nedozírné ceny ukrytém ve sklepení kláštera. Ta možná vznikla už dříve a v první polovině 16. století se objevila ve slavné Kronice české Václava Hájka z Libočan, aby ji pak přebírali další a další autoři. Bylo to o něco více než století poté, kdy Opatovický klášter dobyli a zapálili husité. A možná právě to pak znamenalo definitní zánik kláštera.

Georadar a magnetometr

Po útoku husitů v roce 1422 zůstaly z kláštera rozsáhlé ruiny. Dnes na jeho místě ale nezbylo vůbec nic, co by se s jistotou k jeho budovám pojilo. Existenci kláštera tam připomíná barokní mlýn jen proto, že zřejmě stojí na místě původního středověkého a klášterního.

Čtěte také

Je pravděpodobné, že k tomuto stavu přispěli také místní, kteří po celá staletí mohli používat rozvaliny jako stavební materiál pro své domy. Významný podíl měla ale také legenda o pokladu. Na klášteřiště stále častěji mířili jeho hledači, kteří většinou nejednali s příliš velkou úctou k historii. 

Z těchto důvodů vlastně ani přesně nevíme, kde klášter stál a jak přesně vypadal. A jen málo tušíme z dosavadních několika archeologických výzkumů. Přijít ale s nějakým dalším, novým, je z mnoha důvodů komplikované. Řešení ale existuje. Je jím nejmodernější technika, díky které se nemusí do země ani jedinkrát kopnout.

Přístroje jako magnetometr a georadar totiž vidí pod povrch. A právě s nimi se odborníci na klášteřiště v Opatovicích nad Labem skutečně vydali. Co pod zemí objevili? A může tam skutečně ležet bájný poklad? Poslechněte si.

Spustit audio

Související