Zahrádkáři pozor! Je nejvyšší čas na postřik meruněk, broskvoní a višní

24. březen 2015
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Sakura

Pardubický zahradník František Hlubocký v Radioporadně upozornil nejprve na aktuální záležitosti, které je nutné v těchto dnech provést.

Pro kvalitní plody broskví je nutný postřik broskvoní proti obávané kadeřavosti ještě před vyrašením listů. Nejlepší jsou měďnaté postřiky, později Sylit nebo Delan.
Meruňky a višně se musí ochránit proti tzv. spále nebo mrtvici - odborně proti moniliovému úžehu- postřik je nutné provádět do květů. vstupní bránou choroby jsou totiž právě blizny květů. Dle metodik je povolený a na trh uváděný jediný přípravek Horizon. Neškodí včelam, ale je lepší používat ho ráno nebo navečer, kdy už včely nelétají.

Dotazy posluchačů:

Posluchačka Alena má ve sklepě přerostlé muškáty a na zahradě vysokou levanduli. Co s tím?
Muškáty je potřeba ostříhat zhruba 10 cm od země a vynést na světlo. Nemusí vám být líto již narostlých listů. Jsou slabé a razantním prostřihem zesílí. U levandule platí také razantní sestřih "na ježka". Jedině tak docílíte za pár měsíců bohatého květenství.

Čtěte také

Posluchačka Lída by se ráda pustila do pěstování kaliny. Jak na to?
Kalin je několik druhů, od časně zjara růžově kvetoucí a voňavé kaliny bodamské nebo známé zajímavé bílé koule, objevující se během května na kalinách ve starších zahradách. Jedná se vesměs o nenáročné keře, kterým stačí světlé místo v zahradě. Na půdu nejsou nijak náročné, ani na výživu a závlahu. Pouze stálezelené kultivary mají raději vlhčí a stinná místa.

Paní Milena se doslechla, že cibule sazečka se moří před sadbou jako česnek. Je to pravda?
Cibulka sazečka není nutná před výsadbou mořit v houbomorných přípravcích jako česnek. Důležité je však u obou po jejich vzejití na jaře při výšce rostlin od země asi 5 až 7 cm jejich ošetřeni - zalitím či velmi důkladným postřikem proti houbomilce česnekové - škůdce který vyžírá podpučí a mladé kořínky např. Decisem, Calypsem či Karatem.

Pan Josef má na kmenech jabloní silnou vrstvu mechu. Co s tím?
Mechy na kmenech jsou lišejníky a různé řasy, vesměs stromům neškodí, pomáhají proti nim běžné měďnaté postřiky jako Kuprikol nebo Champion a pozdější mechanické očištění v květnu a v září, obílení kmenů vápnem - je to znak vlhčího a čistého ovzduší bez sirných škodlivin.

Pan Mirek by rád pěstoval angrešty, ale v poslední době se to nedaří. Proč?
Padlí na angreštu - opět daň za čisté ovzduší - V metodikách je doporučován postřik Diskusem v době po vyrašení před rozkvětem a po odkvětu v rozmezí asi 10 dnů, příp. ještě jednou opakovat asi po 14 dnech.

autor: jsl
Spustit audio

Související