Zámek ve Slatiňanech jede nonstop. Poprvé bez zimní pauzy

16. prosinec 2021

Během adventu už samozřejmě prohlídky dřív mívali. Teď ale dlouho lidi v nejchladnějším ročním období přivítat nemohli. Mohla za to rekonstrukce a loni taky covidová situace.

Adventní prohlídka se odehrává v nově zpřístupněném přízemí. „To jsou opravené interiéry. Připravili jsme zimní prohlídkový okruh s vánoční výzdobou. Na návštěvníky čeká několik ložnic, salón, předpokoje, jídelna, zámecká kuchyně. Jde tedy o prostory využívané návštěvami. Lidé se tam budou cítit jako hosté, kteří právě dorazili na zámek,“ říká kastelán ze Slatiňan Jaroslav Bušta.

Nahoře se šůruje

Do horních pater je v zimě vstup zakázán. Nedají se vytopit a historickému mobiliáři by neudělala dobře zvýšená koncentrace vlhkosti. Ve vrchním patře tak může v klidu běžet generální úklid. 

Při zímních prohlídkách se návštěvníkům zpřístupní přízemí zámku

Otevřeno ve Slatiňanech mají od 16. do 19. prosince a následně 21. i 22. prosince. „Po Novém roce pak pojedeme v režimu čtvrtek, pátek, sobota až do startu hlavní sezóny. Prohlídky začínají v 10, 11:30, 13 a 15 hodin. Kapacita na jednotlivé časy je omezená, proto prosíme návštěvníky, aby si vstupenky pořizovali raději on-line,“ nabádá Bušta.

Na zámku provází skupiny do 20 lidí. Certifikát o očkování, testu anebo nemoci tak není potřeba. Návštěvníci ale musí mít povinně nasazený respirátor.

Dobrá čísla

Jak kastelán hodnotí končící sezónu? „Nebyla jednoduchá. Pociťovali jsme zvýšenou agresivitu ze strany některých návštěvníků, kteří nechtěli nosit ochranu úst a nosu. Počet turistů byl ale celkem fajn. Dostali jsme se lehce přes 30 000. Je to historicky druhé nejvyšší číslo po loňské startovací sezóně, kdy jsme otevírali po rekonstrukci.“

Návštěvnosti by nemělo ublížit ani otevření další části obchvatu Chrudimi. Auta nově vyjedou až za městem Slatiňany. „Lidé k nám jezdili cíleně a chtěli se k nám podívat. Nebylo to jako když jedete kolem Trosek. Dokonce se mi zdá, že by zámek z obchvatu mohl být vidět lépe než ze stávající silnice.“

Další návštěvníky může nalákat i nová publikace. „Jde o reedici monografie o zámku. Dá se pořídit u nás na pokladně,“ uzavírá Jaroslav Bušta.

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související