Zatopit, uvařit, najíst se, rozdat dárky, pomodlit, vyčůrat a spát. Zámek ve Slatiňanech chystá vánoční prohlídky

5. prosinec 2024

Jinak se na zámek teď nedostanete. Adventní prohlídky na Chrudimsku evokují Vánoce tak, jak je zažila začátkem 20. století rodina Františka Josefa z Auerspergu.

„Oslava vánočních svátků u knížecího rodu byla velmi tradiční z pohledu víry. Oni byli věřící katolickou rodinou. Návštěvníci u nás nebudou trpět zimou. Konečně můžeme zatopit ve sporáku v zámecké kuchyni. Letos vůbec poprvé od roku 1945. Hřeje to krásně a vytopí to i okolní prostory. Praskání dřeva a jeho vůně přinesou úplně jiné pocity než akumulačky někde v rohu,“ popsal kastelán Jaroslav Bušta. 

Cesta časem

Na prohlídkách můžete prožít celý jeden Štědrý den nějakých 125 let dozadu. „Nejdřív sestoupíme do kuchyně, připravíme si něco ke štědrovečerní večeři. Pak musíme umýt nádobí, zatopit, aby v interiérech nebylo chladno. Pak vystoupáme nahoru, poneseme pomyslné tácy s jídlem do přípravny. Následovat bude zámecká jídelna a společně půjdeme ke stromečku. Musíme taky do kostela, vyčůrat, pomodlit a spát. Čeká nás tedy i ložnice a povídání o tom jak popřát všem ostatním členům rodiny k Vánocům a vstupu do dalšího roku.“

Bušta při přípravách prohlídek čerpal ze vzpomínek prince Aloise Auersperga. „To byl synovec knížete, který jezdil do Čech za bohatým strýčkem i s celou rodinou. Pompézní Vánoce se slavili vždy na Žlebech, protože Slatiňany jsou malý zámek, jenom 101+1. Jenom 9 ložnic pro hosty. Tam byste tolik lidí neubytovali. Kromě pamětí se dochovaly taky fotografie a kresby. Víme, jak vypadaly ozdobené vánoční stromy, rozdávání dárků a podobně.“

Termíny vánočních prohlídek

  • 6. - 8. prosince
  • 13. - 15. prosince
  • 20. - 22. prosince
  • 27. - 29. prosince (možná i 30. prosince)
  • 3. - 5. ledna 2025
  • (možná i 10. – 12. ledna 2025)

Prohlídky začínají v 10, 13 a 15 hodin (v sobotu a neděli taky v 11 a 14 hodin). Délka prohlídky cca 40 minut.

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.