Ze zámku na zimák. Smetanovu Litomyšl čeká netradiční premiéra
Stereotyp je pro organizátory legendárního festivalu neznámým pojmem. Když se přehnal covid, nastalo velké stěhování. Hlavním dějištěm bude tentokrát sportovní hala.
Letošní 65. ročník přinese 35 pořadů hlavního programu, který doplní doprovodný program ve Festivalových zahradách a 19. Smetanova výtvarná Litomyšl. Smetanka potrvá od 15. června do 2. července.
Ve hře byl i stan
Do programu citelně zasáhne rekonstrukce litomyšlského zámku. V době hudební akce se přitom měly práce přerušit. „Ale nepodařilo se včas vybrat dodavatele. Celý loňský rok, kdy se mělo stavět, tak se nestavělo. Teď stavebníci musí za deset měsíců stihnout to, na co by měli dva roky. Je jasné, že teď na tři týdny nebudou moci práce přerušit, jak zněla původní dohoda,“ říká ředitel Smetanovy Litomyšle Jan Pikna.
Pořadatelé dokonce uvažovali o tom, že postaví obří stan. Nakonec ale zvolili zimní stadion. „Je to krásná top stavba architektů Aleše Buriana a Gustava Křivinky. Má úžasnou kapacitu. Vejde se tam to samé jako na zámecké nádvoří včetně jeviště a tribuny. Taky akustika je výborná. Prostě vznikne normální koncertní sál, kde nás ani nebude trápit počasí. Led tam samozřejmě nebude.“
Předprodej vstupenek začíná 1. března. „Jsme napnutí. Loňská zkušenost byla nečekaná až děsivá. Vstupenek v předprodeji se prodalo málo. Ale jsem velmi optimistická. Mezi partnery a mecenáši je zájem obrovský. V mnoha případech ho možná budeme muset spíš korigovat. Věřím, že se kultura vrací do velkých obrátek, že lidem chyběla,“ doufá ředitelka komunikace Eva Piknová.
Krásný čas
Letošní téma Smetanky zní Belle Époque. „To je francouzský výraz pro krásnou dobu. Označovalo se tak období na přelomu 19. a 20. století, kdy se všechno na světě dařilo, všechny obory se rozvíjely. Promítlo se to i do hudby, na které stojí letošní dramaturgie,“ vysvětluje Pikna.
Čelním představitelem zmíněné éry je Arnold Schönberg. „Zazní jeho Písně z Gurre vycházející z pozdního romantismu, kdy všechno bylo veliké. Bude tam obrovský ansámbl dvou symfonických orchestrů, dvou sborů, sólistů, dohromady 280 účinkujících. Půjde o nekonečnou, obrovskou smršť hudby.“
Co by z programu vypíchla Eva Piknová? „Mám moc ráda kantáty, oratoria. Nesmírně se těším na prvotřídní provedení Stabat Mater Antonína Dvořáka. Jako maminka tří dětí a babička čtyř vnoučat taky vřele doporučuji velký projekt pro děti s názvem Bylinky. Když je v hledišti tisíc trpaslíků a mají spontánní reakce, tak to je nádhera. Takhle si vychováváme dorost.“
Comeback oper
Janu Piknovi loni chyběly opery, které se kvůli chystané rekonstrukci zámku nehrály. „Letos se vrací. Bude Prodaná nevěsta Bedřicha Smetany i Verdiho Otello.“
Během festivalu se připomene i letošní rozhlasová stovka. Dorazí Symfonický orchestr Českého rozhlasu, v plánu je taky Den s Českým rozhlasem ve Festivalových zahradách.
Po dlouhých letech by na Smetanovu Litomyšl mohl zamířit český prezident. Zatím posledním byl Václav Klaus. Miloš Zeman akci vynechával. Organizátoři by uvítali, kdyby se jim s Petrem Pavlem vrátila prezidentská záštita i pravidelné návštěvy. Národní festival je druhým nejstarším v zemi.
Související
-
Národní památkový ústav se nakonec pustí do oprav zámku v Litomyšli
Litomyšlský zámek se nakonec dočká náročné rekonstrukce už v tomto roce. Ještě v prosinci to přitom vypadalo, že si bude muset památka UNESCO na opravu počkat.
-
Natáhne Smetanova Litomyšl diváky po covidu? Zatím nezvykle váhají
Slavný festival hlásí návrat do normálnější podoby. Potrvá od 9. června do 5. července. Půjde už o 64. ročník.
-
Manželé Piknovi: Smetanova Litomyšl je jako továrna se 150 zaměstnanci
Když se řekne Litomyšl, každému naskočí přívlastek Smetanova. Aby ne, když mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl je druhým nejstarším hudebním festivalem v Česku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.