Ze zámku na zimák. Smetanovu Litomyšl čeká netradiční premiéra

28. únor 2023

Stereotyp je pro organizátory legendárního festivalu neznámým pojmem. Když se přehnal covid, nastalo velké stěhování. Hlavním dějištěm bude tentokrát sportovní hala.

Letošní 65. ročník přinese 35 pořadů hlavního programu, který doplní doprovodný program ve Festivalových zahradách a 19. Smetanova výtvarná Litomyšl. Smetanka potrvá od 15. června do 2. července.

Ve hře byl i stan

Do programu citelně zasáhne rekonstrukce litomyšlského zámku. V době hudební akce se přitom měly práce přerušit. „Ale nepodařilo se včas vybrat dodavatele. Celý loňský rok, kdy se mělo stavět, tak se nestavělo. Teď stavebníci musí za deset měsíců stihnout to, na co by měli dva roky. Je jasné, že teď na tři týdny nebudou moci práce přerušit, jak zněla původní dohoda,“ říká ředitel Smetanovy Litomyšle Jan Pikna.

Pořadatelé dokonce uvažovali o tom, že postaví obří stan. Nakonec ale zvolili zimní stadion. „Je to krásná top stavba architektů Aleše Buriana a Gustava Křivinky. Má úžasnou kapacitu. Vejde se tam to samé jako na zámecké nádvoří včetně jeviště a tribuny. Taky akustika je výborná. Prostě vznikne normální koncertní sál, kde nás ani nebude trápit počasí. Led tam samozřejmě nebude.“

Předprodej vstupenek začíná 1. března. „Jsme napnutí. Loňská zkušenost byla nečekaná až děsivá. Vstupenek v předprodeji se prodalo málo. Ale jsem velmi optimistická. Mezi partnery a mecenáši je zájem obrovský. V mnoha případech ho možná budeme muset spíš korigovat. Věřím, že se kultura vrací do velkých obrátek, že lidem chyběla,“ doufá ředitelka komunikace Eva Piknová.

Krásný čas

Letošní téma Smetanky zní Belle Époque. „To je francouzský výraz pro krásnou dobu. Označovalo se tak období na přelomu 19. a 20. století, kdy se všechno na světě dařilo, všechny obory se rozvíjely. Promítlo se to i do hudby, na které stojí letošní dramaturgie,“ vysvětluje Pikna.

Eva a Jan Piknovi

Čelním představitelem zmíněné éry je Arnold Schönberg. „Zazní jeho Písně z Gurre vycházející z pozdního romantismu, kdy všechno bylo veliké. Bude tam obrovský ansámbl dvou symfonických orchestrů, dvou sborů, sólistů, dohromady 280 účinkujících. Půjde o nekonečnou, obrovskou smršť hudby.“

Co by z programu vypíchla Eva Piknová? „Mám moc ráda kantáty, oratoria. Nesmírně se těším na prvotřídní provedení Stabat Mater Antonína Dvořáka. Jako maminka tří dětí a babička čtyř vnoučat taky vřele doporučuji velký projekt pro děti s názvem Bylinky. Když je v hledišti tisíc trpaslíků a mají spontánní reakce, tak to je nádhera. Takhle si vychováváme dorost.“

Comeback oper

Janu Piknovi loni chyběly opery, které se kvůli chystané rekonstrukci zámku nehrály. „Letos se vrací. Bude Prodaná nevěsta Bedřicha Smetany i Verdiho Otello.“

Během festivalu se připomene i letošní rozhlasová stovka. Dorazí Symfonický orchestr Českého rozhlasu, v plánu je taky Den s Českým rozhlasem ve Festivalových zahradách.

Po dlouhých letech by na Smetanovu Litomyšl mohl zamířit český prezident. Zatím posledním byl Václav Klaus. Miloš Zeman akci vynechával. Organizátoři by uvítali, kdyby se jim s Petrem Pavlem vrátila prezidentská záštita i pravidelné návštěvy. Národní festival je druhým nejstarším v zemi.

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související