Zima v Orlických horách: slast pro lyžaře, honička pro horskou službu

18. březen 2019

Z pohledu vlekařů ve střediscích v Pardubickém kraji byla končící sezóna dobrá a delší než ta loňská. Někteří lyžaři několikrát pochvalně mručeli. Horská služba ale kvůli jejich množství měla plné ruce práce.

„Pro nás to znamenalo větší zatížení v podobě vyššího počtu úrazů. Byly tam i zlomeniny páteře anebo stehenních kostí. Už několik let se zvyšuje počet srážek lyžařů na sjezdovkách. Lidé mají vybavení umožňující vyšší rychlost a někdy nestačí zastavit,“ varuje náčelník Horské služby Orlické hory Josef Hepnar.

Na českých horách už hlavní část zimní sezóny pomalu končí. Některé areály omezují provoz. „Sněhu zůstává pořád dost. Na hřebenu Orlických hor ho je přes půl metru. I pro běžkaře jsou podmínky dál vynikající.“

Strom na lanovce zvládli 

Mezi kritické okamžiky poslední zimy patří zastavená lanovka ve skiareálu Buková hora. Na několik hodin tam uvízli lyžaři na sedačkách po pádu stromu. „Bylo to časově a logisticky náročné. Zásah hodnotím velice dobře. Všichni lyžaři se dostali dolů a nedošlo k žádné újmě,“ oceňuje Hepnar.

Práci horské službě komplikují řidiči, kteří v některých částech Orlických hor parkují mimo vyhrazená parkoviště. Problémy jsou nejčastěji v oblasti Šerlišského sedla, kde jsou nástupy na běžecké hřebenové túry. „Tam nám hodně pomáhá policie, která na místě pravidelně stojí a kontroluje správné parkování. Řidiči policii většinou poslechnou.“

Při cestách do hor Hepnar doporučuje aplikaci Záchranka. „Lidé by si ji měli nainstalovat do svého mobilního telefonu. Zavolají si rychle pomoc a my hned vidíme, kde se volající momentálně nachází.“

Hanče a Vrbatu zachránit nemohli

Blíží se Den horské služby. Ten 24. března připomene památku roku 1913, kdy v Krkonoších zahynuli Bohumil Hanč a Václav Vrbata. Hanč se zranil a Vrbata mu daroval část svého oblečení. Oba ale zahynuli. „Kdyby fungovala horská služba a měla by takové vybavení jako dnes, určitě by pomohla. Jako každoročně bude významná akce u pomníku Hanče a Vrbaty. Je to den, kdy pomohl člověk člověku v tísni v horách,“ říká Josef Hepnar.

Náčelník horské služby Josef Hepnar

Horská služba jako samostatný záchranný sbor vznikla až v roce 1934. Dřív její funkci zastávali třeba i místní horalové. „Každý chalupář v případě nějaké nouze vzal lyže a utíkal pomoci. Podstatné je, aby si lidé sami sobě dokázali pomoci. Třeba při lavinovém nebezpečí je kamarádská pomoc absolutně základní. Profesionální pomoc přichází až ve chvíli, kdy člověk pod tou lavinou v podstatě umírá.“

V Orlických horách letos podle Hepnara slaví 70. výročí horské služby. „Formovala se nejdřív z lidí, kteří tam pracovali, bydleli, měli tam chalupy. Pětičlenná skupina začala organizovat pomoc. Neměli k dispozici prakticky žádnou techniku. Dnes používáme velmi moderní oblečení, ve kterém je teplo a nepromokne. Máme moderní prostředky jako čtyřkolky, sněžné skútry, auta s pohonem na všechna čtyři kola.“

Otevřeno nonstop

Horskou službu žádná pauza nečeká. Zimní sezóny totiž poslední dobou plynule přecházejí v letní. Začnou chodit pěší, jezdit cyklisté. „Orlické hory jsou se zpevněnými cestami pro kolo jako dělané. V letním období trvají výjezdy delší dobu. Toho člověka musíme najít, dojet k němu, ošetřit a dovézt k sanitnímu vozu. Přes léto pomáháme zdravotní záchranné službě. Jezdíme nepřetržitě.“

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související