Zpívající záchranářka se už vidí v divadle. Využívá před pacienty umělecké vlohy?
Poslední rok hraje v našich životech hlavní roli zdravotnictví. Kultura ustoupila do pozadí. Muzikálová herečka Gabriela Stejskalová se tak naplno věnuje pomoci druhým.
„Určitě bych radši byla v divadle. Pracuju v nemocnici. Rozhodně to tam teď nemáme snadné, ale podle mě se situace naštěstí lepší,“ myslí si.
Úraz změnil kariéru
Původně směřovala Gabriela k tenisové dráze. Byla spíš sportovní typ, trénovala několikrát týdně. „Pak jsem si někdy ve třinácti letech zlomila nohu a musela jsem se vydat jinou cestou.“
Táhlo ji umělecké prostředí, ale na konzervatoř nesměla jít hned. „Vystudovala jsem střední zdravotnickou školu. Musela jsem mít normální vzdělání, jak říkají dospělí. A po maturitě hurá na konzervatoř. Asi to chtělo dozrát. Můj profesor z přípravného kurzu mi řekl, že kdybych za ním přišla s tím, že tam chci jít po základní škole, tak by se mnou vyrazil dveře.“
Po dokončení prvního ročníku na konzervatoři si přidala ještě studium zdravotnického záchranáře a založila vlastní zdravotnickou firmu. „Zaměřujeme se na školení první pomoci, různé akreditační kurzy a taky na zajišťování akcí.“
Se smíchem opatrně
Díky divadelním zkušenostem chtěla Gabriela Stejskalová být i zdravotnickým klaunem. Nakonec ale vlohy využívá jenom v případě, kdy se třeba pacient bojí jehel a je potřeba odvést jeho pozornost.
Do uměleckého světa přicházela talentovaná Gabriela s tím, že si chce zahrát nějakou osudovou ženu. „Člověk si má plnit sny. Jako první muzikál jsem viděla Carmen v karlínském divadle v roce 2008. Rozhodně bych si nějakou takovou postavu chtěla zahrát. Půjdu si za tím.“
Až to opatření dovolí, můžete herečku vidět v Divadle Kalich v muzikálu s písněmi skupiny Elán Voda (a krev) nad vodou. Charakteristika její role? „Sexuální mašina, jediná z dívčí party, co nemá chlapa.“ Podobné role se jí prý hrají velice dobře. „Dostávala jsem je i dřív. Ale bojím se toho, že už budu v nějaké škatulce.“
Související
-
Nemůžou hrát. Tak natáčí pořad Antré, aneb s divadelníky o divadle
Na rozdíl od profesionálních herců, kteří můžou alespoň zkoušet takzvaně „do šuplíku“, mají amatérští divadelníci smůlu. Především na ně mysleli tvůrci pořadu Antré.
-
Kočovat po vesnicích a bavit děti. Sen hereček divadla Týbrďo se stal skutečností
Pamatujete si, kdy jste byli poprvé v divadle jako děti? Pokud herci stáli za to, určitě se vám jejich představení vrylo v paměti.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka