220 let pořád stejně. V Ústí nad Orlicí drží dlouhou hudební tradici
Doprovod k bohoslužbám, věkově pestrá sestava a zavazující historie. Tyhle prvky charakterizují Cecilskou hudební jednotu, která funguje nepřetržitě od roku 1803.
„Společnost vznikla k pěstování kostelní hudby. Nejdřív měla 33 členů. Dřív mezi ně patřili i Jaroslav Kocian, Josef Bohuslav Foerster, Petr Eben a další. Zpíváme hodně často během bohoslužeb, koncertně spíš sporadicky. Jsme chrámový sbor. Zajímá nás liturgická hudba,“ přibližuje umělecká vedoucí Cecílie Pecháčková.
Členové na čekané
Teď jednota vyhlíží svátek svaté Cecílie připadající na 22. listopadu. „Sejdeme se, pozveme i bývalé členy. Po slavnostní bohoslužbě následuje Valná hromada. Její podobu určují původní stanovy, které dodržujeme. Podává se dršťková polévka, následuje přijímání nových členů, pozdravy, diskuze a volná zábava. Hledáme hlavně mužské hlasy. Každý aktivní člen ale musí projít roční kandidaturou. Řádné členy přijímáme až po této zkušební lhůtě. Snažíme se, abychom tam měli malé děti, které chodí na zkoušky a postupně se zapojují. Nejmladší aktivní člence je 13 let a nejstaršímu členovi 79. Myslím si, že jsme dobrá parta, jezdíme spolu na soustředění a je legrace.“
Cecilská hudební jednota taky od roku 1996 pořádá pravidelný podzimní Festival duchovní hudby svaté Cecílie pro chrámové sbory a varhaníky.
Je těžké řídit chrámový sbor a zároveň hrát na varhany? Musí si sama hudebnice svůj nástroj třeba šroubovákem mechanicky upravovat? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Slavoj je náš nejstarší sbor. Uvítal by víc tenorů a basů
Pěvecký sbor Slavoj z Chrudimi byl založený před 167 lety. Je nejstarším sborem v Česku, který působí bez přerušení činnosti. Zkouší nový repertoár a chystá se do Francie.
-
Chlapeckému sboru naskakují roky. Prvním Bonifantům je třicet pryč
Bonifantes mají zvuk. Pardubický sbor funguje už 20 let. Celou dobu taktovku třímá sbormistr Jan Míšek.
-
Pernštýn-Ludmila-Suk. Pardubické sbory postupně našly...
Pořádně dlouhou historii má za sebou tenhle spolek pěveckých sborů. Pernštýn a Ludmila se řadí mezi nejstarší sbory na východě Čech. Později se k nim přidal Suk.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.