A jako Antarktida. Kniha Davida Böhma bourá zamrzlé představy

11. leden 2021

Co vás napadne, když se řekne Antarktida? Autor nové knihy a výtvarník David Böhm si myslí, že ponětí o specifickém kontinentu není obecně úplně velké. Stereotypy by chtěl zlomit.

„Když je něco spojené s Antarktidou, tak buď z pohledu zeměpisu, biologie, historie. Mě zajímalo, jak se tyto pohledy dají střídat. Možná je v knize víc otázek položených než zodpovězených. Každá dvoustrana otevírá trochu jinou část,“ říká.

Pohled z druhé strany

V encyklopedii sdělení hravou formou dotvářejí fotografie i kartografické projekce, rozkládací alba, komiks, deník, novinové sloupce a dokonce taky plyšové 3D modely zástupců místních zvířat. Jazyk je podle Böhma přizpůsobený dětem, ale publikace není věkově omezená.

Antarktida je prázdný kontinent. Nikdo si ji nemůže nárokovat, patří všem. „Lákalo mě použít ji jako nějaké projekční plátno na vyprávění něčeho jiného. Zajímalo mě, proč se díváme na svět z určité perspektivy a jestli se rychleji mění svět anebo náš pohled na něj, případně co pohled vůbec určuje. Pohled z druhé strany může být pohledem na celý svět z Antarktidy.“

A proč zrovna Antarktida? Autor se zná s cestovatelskou legendou Jaroslavem Pavlíčkem. „On na konci 80. let založil na Antarktidě stanici Nelson a 30 let tam jezdil. Pro mě byla původně cesta na Antarktidu asi jako cesta na Měsíc. Nakonec ale vznikl nápad s touto knížkou.“

Nezměřitelná výhra

Publikace získala knižní cenu Magnesia Litera v kategorii Kniha pro děti a mládež. David Böhm to ale nepřeceňuje: „S cenami v kultuře to je těžké, protože nevím, co se tam má srovnávat. Do finále se dostanou knížky, které nemají vzájemně nic moc společného. Ale je to nějaká energie, kterou člověk dostane v podobě přímé zpětné vazby.“  

Po ceně Magnesia Litera získalo toto dílo ještě prestižní německou Deutscher Jugendliteraturpreis v kategorii odborné literatury pro děti.

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související