Archeologické léto podruhé přiblíží práci archeologů i historii mnoha míst

8. červenec 2021

Největší audioportál na českém internetu

Příkop opevnění keltského oppida v létě | Foto: Zdenka Kombercová

Míst, která je možné pod hlavičkou Archeologického léta navštívit, bude po republice celá řada. V Pardubickém kraji jsou dvě

Vydejte se prozkoumat jedno z nejstarších hradišť u nás nebo jediné východočeské oppidum. V létě archeologové představují veřejnosti známá i méně známá místa.

„Je to akce konaná pod záštitou Archeologického ústavu z Prahy a Brna, který pod sebou shromažďuje nejrůznější instituce ochotné ukázat zájemcům něco z archeologie. Ať už památky terénní, muzejní, nebo reliktní, tedy doposud stojící v terénu,“ říká archeoložka Tereza Jošková.

Míst, která je možné pod hlavičkou Archeologického léta navštívit, bude po republice celá řada. „Co se týká práce archeologů v terénu, v rámci nějakého dne otevřených sond, tak to budou desítky míst. A dalších akcí v rámci archeologického léta bude přibližně stovka. De facto každý víkend se napříč republikou konají akce pro veřejnost.“

Topol a České Lhotice

Čtěte také

V Pardubickém kraji mají milovníci historie možnost vidět dvě místa. „Přímo za vesnicí Topol nedaleko Chrudimi se nalézá jedno z našich nejstarších hradišť. Bylo založeno na sklonku mladší doby kamenné, osídleno i v době halštatské. Zajímavostí je, že hradiště bylo obléháno, dobyto a vypleněno. Archeologický výzkum doložil, že za hradbou byly velké zásobníkové nádoby naplněné vodou a potravinami. A nacházely se tam velké sklady oblázků používaných jako praková munice,“ popisuje archeolog Jan Musil, který bude průvodcem. Vycházka s výkladem bude v sobotu 10. července, sraz je v 10 hodin na parkovišti u hřbitova v Topoli.

Druhým místem jsou České Lhotice. „Vydáme se na jediné východočeské oppidum. Pro spoustu lidí je to lokalita poměrně známá. Doposud je tam možné vidět poměrně silné valové opevnění. Lokalita je to z mladší doby železné, z doby laténské, tedy z dob takzvaných Keltů. Tam si povykládáme něco o době železné. V Lhoticích je zachyceno také starší osídlení, pozdní doba bronzová a máme tam hezky chycený i raný středověk. Kousek od toho vznikl nasavrcký archeoskanzen,“ láká k návštěvě Tereza Jošková. Tato vycházka bude sobotu 14. srpna, sraz je v 10 hodin na návsi v Nasavrkách u restaurace Pod Lipou.

Celou řadu dalších lokalit, které můžete s doprovodem odborníků v rámci Archeologického léta navštívit, třeba i na dovolené, najdete na webu archeologickeleto.cz. Vstupné na ně je většinou zdarma, ale je dobré si místa rezervovat.

  • Krmítko
    Krmítko

Mohlo by vás zajímat

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

Zmizelá osada

Koupit

Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.