Arnošt ve vzduchu. Pardubickou výletní loď čeká po 10 letech důkladná kontrola

11. březen 2022 08:50

Pardubická výletní loď Arnošt je na souši. Plavidlo totiž čeká pravidelná údržba a posouzení technické způsobilosti k dalšímu provozu. Loď z hladiny Labe musely zvedat dva mohutné jeřáby. Přímo v Pardubicích na to ale není vhodné místo, všechno se proto muselo odehrát v Přelouči u jezu.

Samotné zvedání lodi pro jeřábnickou firmu nepředstavuje problém, složitější je podle Martina Bubáka z firmy Hanyš transport po silnici do Hlavečníku. Z Přelouče je to do cíle nejkratší cestou 16 kilometrů, nadměrný náklad s hmotností přes 80 tun ale najede téměř 100.

S lodí po dálnici

„Tady by nás most neunesl, takže hledáme další alternativní trasy, které nám tu trasu velice prodlužujou. Musíme se dostat na dálnici, pak zase sjet mimo dálnici tak, abychom dodrželi povolení, který nám vystavil stát,“ popisuje Bubák.

Výletní plavidlo je nutné vyzvednout a převézt, protože na něm proběhne po deseti letech kompletní prohlídka. „Je to něco jako u automobilu technická prohlídka. A protože se po těch deseti letech musí kompletně udělat prohlídka a rentgen obšívky, všech nádrží, tak to nejde udělat jinde než na souši,“ vysvětluje ředitel pardubického dopravního podniku Tomáš Pelikán.

Podle Pelikána už teď v dopravním podniku vědí o pěti drobnějších závadách, které půjdou odstranit jednoduše. Bude například potřeba kompletně zrekonstruovat elektroinstalaci, která je 20 let stará. „Co se týká rentgenu pláště, toho se nijak zásadně nebojíme, protože před 11 lety proběhla repase celého pláště. Samozřejmě co bude v nádržích pod palubou, to nikdo neví, protože tam 21 let nikdo nebyl.“

Loď Arnošt z Pardubic nakládají dva jeřáby na tahač. Čeká ji cesta do doku

Pokud nebudou potřeba větší opravy, měla by se loď na hladinu Labe vrátit na začátku léta. Když budou potřeba zásadnější opravy, mohla by být loď na suchu až to září.

autor: Josef Ženatý
Spustit audio

Související