Břízolit na domech mizí, překrylo ho zateplení a tenkovrstvá omítka. Jak o ni pečovat?
Břízolit, tak se nazývá škrábaná minerální omítka, která se v minulém století běžně používala. Byly to první umělé omítky vyráběné ve směsi, které se dodávaly na stavbu suché a tam se míchaly s vodou. A proč břízolit?
„Tato omítka se začala vyrábět už v roce 1912 a vyráběla ho kaolínka a porcelánka Horní Bříza, proto ten název,“ vysvětluje odborník na fasády Tomáš Pošta.
Lesk je v břízolitu díky slídě, která se obnaží škrábáním. Dodnes tyto fasády docela dobře slouží, ale většina majitelů domů je postupně přeměňuje na moderní a barevnější. Je to spojené i se zateplováním kvůli úspoře energie.
„Břízolit se dá omýt, ale jde to hůř, než nové omítky. Pokud kus odpadne, je oprava poměrně složitá. Dá se i natřít fasádní barvou, což také může být, někdo to zaštukuje, tedy srovná do roviny, ale tady pozor, protože břízolity byly často nerovné, takže se vám pak mohou objevit na stěnách domu nerovnosti, takové vlny,“ varuje odborník Tomáš Pošta.
Připlatit si za kvalitu se vyplatí
Dnešní fasádní omítky jdou ruku v ruce se zateplovacími systémy. Jsou to tenkovrstvé omítky.
„Začalo to v 90. letech, nejdřív se jednalo o akrylátové, pak silikátové a silikonové omítky, dnes už máme modifikovaná pojiva a nezajímá nás ani tak báze, na které je omítka založena, ale vypichujeme hlavní vlastnosti,“ vysvětluje odborník Pošta.
Existují fasádní omítky, které jsou odolné vůči řasám a plísním. Když na omítku naprší, tak voda sjede v kapkách pryč a zbytek se rychle vsákne a odejde z povrchu jako vodní pára, takže omítka zůstává suchá a díky tomu vydrží déle pěkná.
Dotaz posluchačky: Máme tenkovrstvou omítku na zatepleném domě asi 18 let, proto jsme se rozhodli před třemi lety dům nově natřít. Nejhorší byla severozápadní strana. Jenže po třech letech už se na této nejchoulostivější straně opět začínají objevovat fleky. Co s tím?
„Zasáhněte hned. Pořiďte si odstraňovač řas, mechů a lišejníků, dá se sehnat a není to příliš drahé. Neváhejte a nenechte řasy rozrůst. Nastříkejte inkriminovaná místa tímto sprejem a potom opláchněte vodou třeba ze zahradní hadice. Tyto spreje jsou transparentní, nemusíte se bát, že udělají na nové fasádě fleky,“ radí Tomáš Pošta.
Co je lepší? Postřik nebo nátěr? Poslechněte si v záznamu pořadu.
Související
-
V domě s kvalitní izolací bude i v parném létě příjemně. Část peněz vám proplatí stát
Izolace střechy je zásadní pro snížení celkových tepelných ztrát domu. Její kvalitu oceníme i v létě, kdy dokáže lépe čelit horku a udržuje v domě stabilní teplotu.
-
Stíní vám sousedův strom? A čí jsou jablka za plotem? Advokátka radí se sousedskými spory
Co jsou sousedské imise? Je to všechno, čím vás může soused obtěžovat: hluk, prach, nepořádek, kouř nebo zápach. Může to být také stín od stromu a dokonce hlasitá slepice.
-
Venkovní žaluzie a rolety sníží teplotu až o 8 stupňů. Klimatizaci možná nebudete potřebovat
Stínicí technika v posledních letech prožívá doslova revoluci. Na trhu jsou nejrůznější druhy žaluzií, látkových rolet, markýz i pergol.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.