Buď labuť. Křehká krása z Oflendy přepisuje vlastní rekord
Vyrobit labuť? Tak to je opravdový sklářský majstrštyk. Během prvního červencového týdne zjistíte víc ve sklárně Koulier na Chrudimsku.
„Zabýváme se ručně foukanými vánočními ozdobami. Už teď v létě během Festivalu labutí ale ukazujeme, že to nemusí být jenom otázka Vánoc. Tělo labutě musíme vyfouknout nejdřív do formy a následně jí ručně dotáhnout hlavu a krk. Případně může být s korunkou, kterou přidáváme pomocí skleněné tyčinky, kdy vytahujeme její hroty,“ popisuje vedoucí výroby Jana Menclová.
Každoroční jistota
Festival labutí běží první červencový týden denně včetně svátků od 9 do 15 hodin. „Poprvé jsme ho uspořádali loni, kdy jsme zapsali do České knihy rekordů 2022 druhů labutí na jednom místě. Letos jich bude 2023 a chtěli bychom takto každý rok pokračovat.“
I když ve sklárně bývá přes léto kolem 30 stupňů Celsia, akce se chytla. Lidé si můžou sami zkusit ozdobit labuť anebo jakoukoliv jinou ozdobu. „Nejvíc lidi zajímá technika foukání, oceňují trpělivost našich malířek a fakt, že každá ozdoba je jedinečná. Nejdůležitější je vidět celý proces té tvorby,“ tvrdí Menclová.
Návaznost na Bradlo
Sklárna sídlí na Oflendě, v místní části Mrákotína. „V roce 2021 skončila výroba v nedalekém Horním Bradle a manželé Šrámkovi se rozhodli pokračovat v tomto řemesle. Založili novou společnost a dali pracovní možnost foukačům a malířkám právě z Horního Bradla. Pracovníci mají dlouholetou praxi. Jinak není jen tak se to naučit.“
Provoz běží celoročně. Kdykoliv přes rok taky můžete dorazit na exkurzi. „Po inventurách na začátku roku už foukáme a tvoříme. V létě se pak většinou věnujeme vzorování, zakázkám pro firmy a podobně. Třeba minulý rok jsme vytvořili honosnou secesní kolekci, kterou jsme nazdobili strom v Evropském parlamentu v Bruselu. Taky jsme vytvořili královskou kolekci pro Karla III., kde se na konkrétní kouličku, která vypadá jako jablko, musí vejít přes 175 kamínků. Na aktuálním festivalu v Karlových Varech máme svou prodejnu a dílnu. Při podobných událostech dáváme vědět o existenci tradičního řemesla.“
Podle Menclové se sklárna pomalu dostává do kondice. „Pomohla nám kampaň na internetu, kde lidé přispívali na předfinancování výroby a tvorbu adventního kalendáře se 24 nádhernými ozdobami. Snad už bude jenom dobře.“
Související
-
Nový podnik Koulier obnovil na Chrudimsku výrobu skleněných vánočních ozdob
Na Chrudimsku vznikl nový podnik Koulier na výrobu foukaných a ručně zdobených vánočních ozdob. S krátkou přestávkou tak pokračuje tradiční činnost místních sklářů.
-
Naučit se dobře foukat koule, to trvá roky. Jak vznikají v Oflendě vánoční ozdoby?
Skleněné foukané vánoční ozdoby vyrábějí od září v Oflendě na Chrudimsku. Bývalí skláři ze zrušené výrobny v Horním Bradle se tak snaží udržet tradici.
-
Sklářská tradice v Horním Bradle končí. Po více než 150 letech
Pandemie covidu 19 a pokles poptávky udělaly tečku za výrobou vánočních ozdob v Horním Bradle. Mistři foukání skla i malířky už areál opustili.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.