Češi šlapou Finům na paty. Sauny vznikají na zahradách i v panelácích

15. duben 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Sauna v zahradním domku je hotová za den, samozřejmě s předchozí přípravou

Vyznavači saunování se museli na dlouhou dobu své záliby vzdát. O to víc se domácí sauny staví na zahradách, ale i v panelácích. Jak nám řekl odborník Filip Dobiáš, zájem o stavbu domácí sauny je teď mimořádný.  Důvod je jasný. Lidé jsou více doma, tak proč si to nezpříjemnit?

Zajímá vás, jak se taková domácí sauna staví? Pořad Kdo umí, ten umí, jsme natáčeli se souhlasem majitele Petra na jeho pozemku v Hradci Králové. Ten si nejdřív pohrával s myšlenkou, že si saunu postaví sám. Ale po důkladném rozmyšlení se rozhodl pro odbornou firmu.

Sauna je pro truhláře a kamnáře hračka

„Původně jsem si chtěl saunu postavit sám, ale ztroskotalo to na výrobě dřevěné lavice. Na tu jsem si netroufl. Proto jsem stavbu sauny nakonec nechal na profesionálech. I když na internetu jsou různé návody, jak na to. Ale já zastávám názor, že by každý měl dělat to, co umí, a za svou práci by si měl taky ručit,“ míní majitel sauny.

Základem je dobrá izolace

V sauně se musí udržet teplo. Proto je velmi důležitá dobrá izolace. „Tady se nám pracuje skvěle. Na všechno je dost místa. Když stavíme saunu v panelákové koupelně, je to mnohem horší,“ libuje si Filip Dobiáš a ukazuje jednotlivé izolační vrstvy. Jako první použili řemeslníci minerální vatu, poté upevnili speciální fólii, která má za úkol odrážet teplo zpět do sauny, aby se energie využila co nejvíce. Konečnou úpravu tvořily obklady ze dřeva.

„Nejčastěji děláme na stěny dřevěné palubky ze severského smrku, osiky, kanadského cedru nebo kanadské borovice. Někteří lidé nechtějí dřevo, vybírají si velkoformátové podýhované desky, které imitují například kámen. U cedru je zajímavá různobarevnost, a při saunování krásně voní,“ pochvaluje si saunový odborník.

Kamna do sauny jsou nejčastěji elektrická. Kameny uvnitř se polévají vodou s esencí a tím se zvýší okolní teplota

Severský smrk je standardní materiál, oproti českému smrku tzv. neslzí, není v něm tolik smůly, nevypadávají suky, lépe snáší extrémní teploty.

Dřevem už se nepřikládá

Elektrická kamna, to je nejčastější volená varianta určená k vytápění sauny. Vyrábějí se designová kamna s nerezovým košem, který pojme až sto kilogramů kamenů. Ty se rozžhaví a poté se mohou polévat vodou s voňavou esencí, která zvlhčí vzduch a zvýší teplotu. 

„Ale výjimečně se najdou lidé, kteří požadují klasická kamna na dřevo. Nicméně pohodlnost vítězí,“ usmívá se odborník Dobiáš a upozorňuje, že je důležité, aby první zatápění vyzkoušela firma, která ručí za to, že vše bude fungovat tak, jak má. Varuje také před poléváním kamenů samotnou esencí, která je hořlavá. Proto se musí vždy podle návodu naředit vodou.

Zajímá vás, čím se dá domácí sauna ozvláštnit? K čemu jsou dobré panely z himalájské soli a proč by dveře neměly mít kliku? Poslechněte si záznam pořadu.

Spustit audio

Související