Co vyvolává nesnesitelné bolesti při dně? Nejhorší je pivo

22. říjen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy „Dej Bůh štěstí“ všem pivovarníkům i milovníkům zlatavého moku

Dna neboli pakostnice či podagra je nejčastější zánětlivou artropatií u dospělých lidí. Projevuje se velmi často silnou bolestí kloubu kořene palce u nohy. Toto revmatické onemocnění trápí stále více lidí hlavně v rozvinutých zemích. Má to souvislost s nezdravým životním stylem.

Lékaři radí nejen vynechat konkrétní potraviny z jídelníčku, ale také doporučují pohyb, omezení kouření a redukci nadváhy.

Za dnu může nadbytek kyseliny močové

Dna je způsobena poruchou látkové výměny, kdy dochází k nadměrné produkci kyseliny močové v těle. Tato látka krystalizuje a vzniklé krystalky se ukládají v kloubech. Nemoc postihuje více muže než ženy.

Velmi často bývají postiženy malé klouby palců na noze, ale mohou to být i klouby velké, třeba kolena nebo ramenní kloub. Dna se vyznačuje velmi bolestivým, zarudlým a horkým otokem kloubu. Nejčastěji se jedná o kloub u kořene palce u nohy.

Co vynechat z jídelníčku

Zcela vynechat:

  • vnitřnosti s vysokým obsahem purinů, nápoje a jídla slazená fruktózou, jako jsou různé sladké limonády a sirupy, alkohol

„Pokud se nejedná o časté záchvaty dny, stačí alkohol omezit na dvě skleničky vína pro muže a jednu pro ženy. Nejvíce problémů překvapivě způsobuje pivo,“ varuje MUDr. Petr Bradna.

Omezit:

  • červené maso – hovězí, vepřové i skopové, sladké ovocné šťávy a džusy, cukr a sladká jídla, luštěniny

Co je naopak pro tělo vhodné:

  • nízkotučné mléčné výrobky a zelenina, pohyb na čerstvém vzduchu, správný pitný režim

Revmatolog Petr Bradna v Radioporadně mluví také o současném stavu ve Fakultní nemocnici Hradec Králové a uklidňuje revmatologicky nemocné pacienty, kteří se obávají onemocnění covid-19.

Spustit audio

Související