Lehnout si na včelín? To je nápad! Pardubický nadšenec léčí vibracemi včel

18. září 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Včelín, ilustrační foto

To, co včely vyrobí, je fantastické. Ať už je to med nebo léčivý propolis. Propolis ničí bakterie, a podle zkušeného včelaře Evžena Báchora i viry. Dokonce i včelí jed je léčivý, to už věděli naši předkové, kteří si léčili dnu včelím bodnutím.

Ale věděli jste, že i samotná blízkost včel je léčivá? A vznikají stále nové nápady, jak toho využít. Léčba včelami se nazývá apiterapie. Apis je latinsky včela. 

Apidomek pro hyperaktivní děti

Apidomek - tak nazývají někteří apiterapeuti včelíny určené k léčbě lidí s psychickými problémy. Je to jednoduché, člověk si lehne na střechu včelína a vnímá vibrace jejich obyvatelek. Zjistilo se, že to velmi blahodárně působí i na hyperaktivní děti. Samozřejmě vše je upraveno tak, aby nedošlo k pobodání včelami.

V této souvislosti se používá termín včelí sauna. „Ale v sauně s horkým vzduchem by se včelám určitě nelíbilo. Já to nazývám apidomek, tedy včelí domek,“ upřesňuje Evžen Báchor.

A jak léčba funguje? Člověk si lehne na speciálně upravený úl a vnímá vibrace včel. Zároveň cítí vzduch, který proudí z úlu. Ten je nasycený éterickými látkami. Včely totiž potřebují přinesenou sladkou šťávu rozštěpit a poté vysušit. A ve vzduchu to je cítit. Ve spojení se včelími vibracemi, které jsou úplně jiné, než ty lidské, to velice blahodárně působí na imunitní systém člověka.

„Mám vlastní zkušenost s tím, že to skutečně působí léčivě, proto také z poznatku včelařů, kteří na úlech odpočívají, vznikla apiterapie. My si se ženou lehneme na úl a během minuty upadneme do tvrdého spánku. Po deseti až patnácti minutách se probudíme a můžeme jít štípat dříví," směje se včelař. 

Ozářená voda

Další apiterapeutickou metodou je popíjení vody, která je v blízkosti včelína. Nejvíce zkušeností s těmito metodami mají Rusové, Slovinci a zajímavé je, že především Vietnamci. 

„A opět mohu potvrdit, že voda poblíž včelína je prostě živá a léčivá,“ říká Evžen Báchor.

Pokud zapomene pivo přímo včelína, i po třech dnech je jako křen. Podobné je to se slivovicí a samozřejmě s vodou, která získá jedinečný energetický potenciál. 

„Jednou se nám s manželkou stalo, že jsme zapomněli kanystr s vodou u včelína. Přišli jsme po třech dnech a ta voda byla vynikající. Od té doby tam dáváme kanystr schválně. Ta voda se nikdy nezkazí. A je jedno, jestli je otevřená nebo zavřená,“ potvrzuje Evžen Báchor.

Spustit audio

Související