Lehnout si na včelín? To je nápad! Pardubický nadšenec léčí vibracemi včel
To, co včely vyrobí, je fantastické. Ať už je to med nebo léčivý propolis. Propolis ničí bakterie, a podle zkušeného včelaře Evžena Báchora i viry. Dokonce i včelí jed je léčivý, to už věděli naši předkové, kteří si léčili dnu včelím bodnutím.
Ale věděli jste, že i samotná blízkost včel je léčivá? A vznikají stále nové nápady, jak toho využít. Léčba včelami se nazývá apiterapie. Apis je latinsky včela.
Apidomek pro hyperaktivní děti
Apidomek - tak nazývají někteří apiterapeuti včelíny určené k léčbě lidí s psychickými problémy. Je to jednoduché, člověk si lehne na střechu včelína a vnímá vibrace jejich obyvatelek. Zjistilo se, že to velmi blahodárně působí i na hyperaktivní děti. Samozřejmě vše je upraveno tak, aby nedošlo k pobodání včelami.
V této souvislosti se používá termín včelí sauna. „Ale v sauně s horkým vzduchem by se včelám určitě nelíbilo. Já to nazývám apidomek, tedy včelí domek,“ upřesňuje Evžen Báchor.
A jak léčba funguje? Člověk si lehne na speciálně upravený úl a vnímá vibrace včel. Zároveň cítí vzduch, který proudí z úlu. Ten je nasycený éterickými látkami. Včely totiž potřebují přinesenou sladkou šťávu rozštěpit a poté vysušit. A ve vzduchu to je cítit. Ve spojení se včelími vibracemi, které jsou úplně jiné, než ty lidské, to velice blahodárně působí na imunitní systém člověka.
„Mám vlastní zkušenost s tím, že to skutečně působí léčivě, proto také z poznatku včelařů, kteří na úlech odpočívají, vznikla apiterapie. My si se ženou lehneme na úl a během minuty upadneme do tvrdého spánku. Po deseti až patnácti minutách se probudíme a můžeme jít štípat dříví," směje se včelař.
Ozářená voda
Další apiterapeutickou metodou je popíjení vody, která je v blízkosti včelína. Nejvíce zkušeností s těmito metodami mají Rusové, Slovinci a zajímavé je, že především Vietnamci.
„A opět mohu potvrdit, že voda poblíž včelína je prostě živá a léčivá,“ říká Evžen Báchor.
Pokud zapomene pivo přímo včelína, i po třech dnech je jako křen. Podobné je to se slivovicí a samozřejmě s vodou, která získá jedinečný energetický potenciál.
„Jednou se nám s manželkou stalo, že jsme zapomněli kanystr s vodou u včelína. Přišli jsme po třech dnech a ta voda byla vynikající. Od té doby tam dáváme kanystr schválně. Ta voda se nikdy nezkazí. A je jedno, jestli je otevřená nebo zavřená,“ potvrzuje Evžen Báchor.
Související
-
Největší pohroma pro včelaře? Včelí mor a sršně z Číny
Včelí mor, to je největší neštěstí, které může včelaře postihnout. Je to bakteriální onemocnění, které se množí na včelím plodu. Žádná antibiotika na něj nezabírají.
-
Med patří nejen do čaje. Ladí i s kuřetem a rybou
Ve staré literatuře se hojně používají rčení, která med opěvují jako zdravou pochoutku. Některá z nich s chutí představil v Radioporadně pardubický včelař Evžen Báchor.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.