Czech Open načíná čtvrtou desítku existence. Kvůli viru bude jindy, jinde a jinak

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Účastník šachového festivalu Czech Open v Pardubicích

Tradiční akce, která do Pardubic rok co rok láká nejen fanoušky šachu, ale i dalších her, festival Czech Open, letos bude. Jeho program ale bude do značné míry ovlivněn koronavirem. Netradiční je například to, že se bude konat ve dvou termínech.

„První část festivalu proběhne od 27. července do 2. srpna. Bude taková specifická. Je to akce pro osm nejlepších českých reprezentantů mužů, osm nejlepších žen a osm juniorů. A v září to bude akce, která bude podobná festivalu Czech Open tak, jak ho známe. Nebo aspoň doufáme, že to tak bude. Stovky hráčů se budou účastnit nejrůznějších her, hlavně tedy šachu,“ popisuje zástupce ředitele festivalu Petr Laušman.

Nižší účast, víc práce

Vloni navštívilo festival asi 5000 lidí z mnoha zemí světa. Pořadatelé ovšem čekají, že epidemie bude mít vliv i na účast: „Z Ruska, z Indie, z Číny, odkud jezdí pravidelně velké výpravy, tak ty letos pravděpodobně nebudou. Předpokládáme, že dorazí dva až tři tisíce účastníků. Přihlášek zatím tolik není, lidé i týmy čekají, jak se situace vyvine,“ říká Petr Laušman. S tím jsou ale spojené komplikace například s ubytováním účastníků, kteří se v podstatě rozhodují ze dne na den.

Staronové místo

Zatímco dřív se festival konal v multifunkční aréně, letos to bude podle pořadatelů jinak: „V září by aréna už ani nemohla být k dispozici. Využili jsme, že proběhla rekonstrukce výstavního centra Ideon, kde jsme dlouhá léta Czech Open hrávali. Takže to bude takový návrat ke kořenům. Červencová část se bude odehrávat v hotelu Labe, protože tam se jedná o akci pro 24 hráčů.“

Program festivalu naštěstí nedozná větších zásahů a nabídne to, co v předchozích ročnících. „Většina her jako bridž, dáma, Rubikova kostka zůstane zachována. Co se týká šachového programu, tak tam zůstanou všechny hlavní turnaje, vypadnou jen některé doprovodné akce. A celý festival se tak zkrátil ze 17 dnů na 12,“ přibližuje program 31. ročníku Petr Laušman.

Zahrají si i amatéři

Pořadatelé myslí i na amatérské šachisty a fanoušky dalších her: „Chtěl bych nešachisty pozvat na akci, kterou děláme v rámci červencové části festivalu. Bude to 31. července v Atriu paláce Pardubice. A bude tam volné hraní se zahradními šachy, možnost zahrát si s velmistry v simultánce, ukázky šachů naslepo i některých jiných deskových her. Bude to určitě zajímavá věc pro amatéry a fanoušky šachu.“

Spustit audio

Odebírat podcast

Související