Desítky studní v Pardubickém kraji jsou po povodních nepoužitelné. Voda je kontaminovaná bakteriemi
Studny zamořené bakteriemi a desítky domácností bez vody. To je následek povodní z poloviny září, které zasáhly i část Pardubického kraje. Zaplavené studny otestovali hygienici a výsledky vzorků nejsou dobré - voda je nepoužitelná. Platí to třeba i pro Rosice na Chrudimsku.
„Nebyl to pěkný pohled, plavalo tam všechno od plastů přes různé drobné klacíky, našlo by se tam úplně všechno. Voda byla hrozně kalná, na povrchu byl nějaký mastný film, takže bylo jasné, že se tam dostalo všechno, co v té řece zrovna teklo,“ říká starosta Zdeněk Volejník (Občanské sdružení Rosice), který patří mezi majitele kontaminovaných studní.
Nepomohlo ani opakované vyčištění. A spolu s ním přišlo o svůj zdroj dalších deset rosických domácností. „Žádná z nich nevyšla výsledkově jako voda pitná a ani jako voda vhodná na osobní hygienu. Byly tam vysoké hodnoty mikrobakteriálního znečištění, bakterie, které jsou obsažené v těch vzorcích, jasně napovídají, že to byly fekálie,“ dodává starosta.
Osmdesát zamořených sdudní
Rosice ale nejsou jediné. Zamořené jsou studny v několika dalších obcích. Hygienici už mají takových případů potvrzených osmdesát. „Devadesát procent těchto případů je na území okresu Chrudim v povodí říčky Novohradky a jejích přítoků,“ upřesňuje ředitel pardubické krajské hygienické stanice Lukáš Kristl.
Nutná podle něj bude důkladná dezinfekce zasažených studní. „Ten vlastník by si nejprve měl vodu ze studny odčerpat, doporučujeme opakované odčerpání vody ze studně, následně provést dezinfekci. Takovým základním prostředkem pro dezinfekci vody je přípravek na bázi chlornanu sodného, např. Savo, které je určeno pro dezinfekci vody, nikoliv Savo pro povrchové čištění.“
Stát zaplatil u domácností odkázaných na studnu kontrolní testy. Další zásah už si majitelé musí uhradit sami.
Související
-
Hasiči a obce na Pardubicku shánějí pomoc pro regiony postižené povodněmi
Košťata, lopaty, desinfekční přípravky, balené vody a trvanlivé potraviny. To jen část toho, co je nyní nejvíc zapotřebí v oblastech nejhůře postižených povodněmi.
-
Betonová zeď nevydržela. Vyplavené Čankovice teď před vodou nic nechrání
Voda za ochrannou zdí a rychlý útěk skoro 60 lidí. To je příběh z Čankovic na Chrudimsku, které při nedávných povodních zaplavila voda z Novohradky.
-
Vody je čím dál méně. Jak vyvrtat, nebo obnovit studnu?
Stále platí, že voda patří všem. Pokud plánujete hloubení nové studny, počítejte s přísnými pravidly. V první řadě je důležité zařídit si stavební povolení.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
OVĚŘOVNA: Pražský doktor lže o nežádoucích účincích mRNA vakcín proti covidu. Žádné přitom nenahlásil
-
Bezplatná linka psychické pomoci omezuje provoz. Prosinec je přitom nejvytíženější měsíc
-
Kriminolog: Rusové zatýkají podle seznamů svobodomyslné Ukrajince. I proto je příměří nemyslitelné
-
Motoristé na svém kongresu udělali z Turka čestného prezidenta. Havlíček naznačil spolupráci s ANO