Detektivky, historie i sci-fi. Poznejte spisovatele z východních Čech

Přemysl Krejčík, básník, spisovatel a bývalý hiphoper

Píše prózu i poezii a tvořit začínal jako hiphoper. Své zkušenosti z této doby zúročil ve dvou knihách. Napsal také sci-fi povídky nebo dieselpunkový román.

Přemysl Krejčík se narodil v Nymburce, a právě tam a do jeho okolí umístil jednu ze svých nejúspěšnějších knih, Malej NY. Za tento román byl dokonce nominován na Cenu Jiřího Ortena, kterou oceňují mladé nadějné autory do 30 let. O Malým NY se mluví jako o hiphopové detektivce a Přemysl Krejčík tady zavzpomínal na roky svého dospívání a působení v hiphopové kapele. Na tuto zkušenost navázal také v dalším románu z tohoto prostředí s názvem Srab.

Kromě toho píše Přemysl Krejčík rád sci-fi. Vyšla mu třeba kniha povídek Kybersex a nebo dieseplunkový román z období 2. světové války Čokoláda pro wehrmacht. V posledních letech se Přemysl Krejčík usadil natrvalo v Pardubicích, kde vystudoval vysokou školu a dokončuje doktorát. Do Pardubic umístil například román Univerzální katalog zoufalců. Žije zde se svou manželkou Anetou, která je také literárně činná.

Jaká byla cesta mladého nadějného hiphopera k dráze úspěšného spisovatele? A proč s ním Jarek Nohavica nakonec nenatočil píseň? Poslechněte si.

Spustit audio

Související