Detektivky, historie i sci-fi. Poznejte spisovatele z východních Čech
Svatopluk Václav Vobejda, autor bájí a pověstí nejen z Proseče
Dětství prožil Svatopluk Václav Vobejda v Proseči. Vyrůstal tam v rodině středoškolského učitele a nadšených ochotníků. To, a pověsti, které mu vyprávěl jeho děda, ho přivedlo k zájmu o příběhy a regionální historii.
První svou knihu ale Svatopluk Václav Vobejda napsal díky svému pobytu v Krkonoších. Tam potkal řadu lidových „hospodských“ vypravěčů a jejích humorné historky a vzájemné pošťuchování ho inspirovali k tomu, aby je vložil na papír. Kniha se jmenuje Kérkonošské poudačky a pšouky vysočiny. Následovaly Staré neřesti české, složené s dobových historických respektů s příběhy, které nebyly dosud nikde publikovány.
Vážnější téma zpracovává Vobejda v knize tří novel s názvem Jak se kalila kozí noha, ke které ho zase inspirovaly skutečné příběhy. Jde například o vyprávění o životě mladého komunisty plného ideálů, který je v roce 1968 vyslán mimo Prahu budovat socialismus.
Další povídka je z doby normalizace a poslední z prostředí ochotnického divadla pod ideologickým dozorem. Na poslední knihu pověstí a bájí z Proseče sbíral materiály několik let. Zajímaly ho staré pověsti, ale i povídání, kteří si místní předávají po několik generací nebo místopis. Kniha se jmenuje Šuškání v jedové chýši. A stejně jako v těch předchozích Vobejdových jde v ní také spousta humoru.
Související
-
Tlačil ji čas i břicho. Spisovatelka další detektivku stihla těsně před porodem
Psaní je pro ni jako relax, jako ventil. Tvořit začala až na mateřské dovolené. Kristýna Trpková se stará o tři malé děti a vydala už stejný počet knížek.
-
Pardubice jsou líheň mladých literárních talentů
Ještě jim třeba ani nebylo třicet a už vydávají knihy. Nebo se ani po několika desítkách let nevzdali svého snu stát se básníkem, spisovatelem.
-
Dráhu spisovatele můžete odstartovat v každém věku. Co k tomu...
Píšete si deníky? Zaznamenáváte si zážitky z cest? Vypadají vaše statusy na Facebooku jako krátké povídky? Proč nenapsat knihu. Není důležité, zda je vám patnáct n...
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.