Důchod pro poníka i vítací psi. V Bělečku je zvířecí ráj
O Ranč Bělečko se manželé Holmanovi starají už přes 20 let. Chovají hlavně krávy a kozy, díky kterým ve své minimlékárně vyrábí mléčné produkty. Na farmě žijí také koně, poníci, prasata, slepice, psi a kočky. O každého z nich je přitom postaráno s láskou.
Původně byli na ranči jen pštrosi a kozy. Další zvířata začala přibývat až postupně. Pštrosi dnes už na farmě nejsou, ale do budoucna by Holmanovi chtěli chovat ještě lamy. Všechna zvířata jsou velmi kontaktní a každý návštěvník si je může pohladit.
Velkou raritou na ranči v Bělečku je padesátiletý poník. „Když byl mladý, tak tady vozil děti. Teď už je Pedro v koňském důchodu a jen si užívá,“ popisuje Pavla Holmanová. V tomto úctyhodném věku už poník nedokáže přijímat běžnou potravu v podobě trávy, takže mu Holmanovi každý den dávají namočené senné granule. Přesto Pedro každý den chodí spolu s březími krávami a telaty na pastvinu.
Parťák je potřeba
K ranči manželů Holmanových neodmyslitelně patří psi, kteří návštěvníky doprovází na každém kroku. „Máme jednu šestnáctiletou seniorku a mladého vítacího psa Toníka. Právě kvůli němu jsme pořídili ještě třetího pejska z útulku. Bylo potřeba, aby si spolu pejsci rozuměli, takže jsme Toníka do útulku vzali s námi. Tam si postupně obešel několik pejsků a tato nová fenka se mu líbila, tak jsme si ji přivezli,“ vzpomíná Pavla na psí námluvy.
Hlavní činností na farmě je chov krav a koz, které manželé každé ráno a večer dojí. Mléko následně zpracovávají ve své minimlékárně. „Vyrábíme tvaroh, jogurt, čerstvé sýry, zakysanou i čerstvou smetanu, kefír a různé další mléčné výrobky,“ říká farmářka a dodává, že bez několika zaměstnanců už by to s manželem sami nezvládli.
Jak na ranči pomáhá pes Toník? Kolik váží novorozené tele a jak probíhá porod? Poslechněte si celý pořad.
Související
-
Farmář vybudoval soběstačnou biofarmu. Doporučuje česká plemena
Petr Herynek vede firmu v Proseči na Chrudimsku. Začala mu ale vadit jednostranná pracovní náplň manažera. Chyběl mu pohyb na čerstvém vzduchu a obyčejná práce rukama.
-
Uspět ve farmaření není nemožné. Chce to nápad a zaměřit se spíš na pole
David Novák vede už 31 let statek Uhersko na Pardubicku. Říká, že se necítí být farmářem, ale sedlákem.
-
Každou krávu znám jménem, říká ekofarmář od Tiché Orlice
Zemědělství je tvrdá dřina. Své o tom vědí manželé Podstavkovi. Poctivá práce ale přináší radost a každé zvíře je u Podstavků téměř členem rodiny.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Mimozemští roboti, červí díry, kosmické elektrárny... je lepší být ve střehu.
Tomáš Vacek, vedoucí Programu celoplošné stanice


Komplet 3CD Vladana a Prasopes
Co se stane, když se desetiletá holka rozhodne být intergalaktickou strážkyní? Sci-fi seriál o útěku z domova, vzpouře strojů a přátelství s jedním zvláštním kouzelným zvířetem.