Hlubokými lesy z Vrbatova Kostelce na Podskálu

6. prosinec 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Do přírody v okolí Vrbatova Kostelce se dá vyrazit podél toku řeky Žejbro

Krásná příroda obklopuje Vrbatův Kostelec na Chrudimsku. Přes jednu z nejstarších obcí východních Čech vede hned několik turistických tras, cyklostezek nebo naučných stezek. Vypravit se tam dá v každém ročním období.

Hluboké lesy, které se rozprostírají kolem Vrbatova Kostelce snad ze všech stran, možná můžou právě za vznik této obce. Alespoň tak praví legenda. Podle ní byly v dávných dobách nejen neprostupné, ale i hluboké a plné divoké zvěře, nejen vlků, rysů, ale i medvědů.

A jednu takovou krvelačnou šelmu také potkal jistý vévoda Vladyka, který na místě dnešní obce při lovu zabloudil. Před medvědem se prý ukryl na vysoký strom a odtamtud zatroubil na svou družinu. Přijela, zvíře zahnala a na památku téhle záchrany nechal Vrbata postavit na místě kostelík. O něm se zmiňují písemné prameny už v roce 1073.

Na jaře za orchidejemi, v zimě na běžky

Stále půvabný dnes gotický kostel sv. Havla ale není tím, co vábí turisty do Vrbatova Kostelce. Je to především příroda, kterou se dá vydat i po „značkách“. Obcí a jejím okolím vedou hned dvě turistické stezky, jedna cyklostezka a několik stezek naučných.

První z nich jsou Stopy ležácké tragédie a ta seznamuje návštěvníky s historií obce vypálené nacisty a s osudy odbojové organizace. Do malebného údolí říčky Žejbro pak turisty zavede třeba naučná stezka Chrastecka. Můžete po ní jet také na kole. V jedné její části, která vede přes strmý kopec, je to ale jen pro odvážné.

Barokní kostelík na Podskále býval významným poutním místem

Cesta z Vrbatova Kostelce podél řeky Žejbro směrem k místu, kterému se říká Podskála, skýtá mnoho zážitků pro milovníky přírody. Vypravit se po ní dá s dobrými botami v každém ročním období. Na jaře se tam každý může kochat třeba i vzácnou květenou včetně orchidejí a v létě, bude-li dostatek vody, se zchladit v některé z průzračně čistých říčních tůní. Podzim díky smíšeným lesům nabízí překrásně zbarvenou krajinu a je-li v zimě dostatek sněhu, můžou tam lidé vyrazit na běžkách.

Cesta do pravěku až na Podskálu

Okolí Vrbatova Kostelce je také rájem pro geology. Nejen oni jistě obdivují skalní masivy, kterými lesy prorůstají. Jde o území Železných hor, o kterých se mluví jako o obsáhlé učebnici geologie. V lesích u Vrbatova Kostelce pak dokáže i laik rozpoznat dva druhy prvohorních vyvřelin. Těm převažujícím tmavě šedým se říká gabro a jejich kameny také obtéká řeka Žejbro. V jejím údolí se dají naleznout také balvany granodioritů v barvě červenohnědé.

Budova bývalých lázní na Podskále pochází z 19. století

Milovníky pravěku pak nadchne určitě také místo jen pár kilometrů od Vrbatova Kostelce, kam se právě dá zamířit podél Žejbra po turistické i cyklo stezce. Říká se mu Podskála a jde o mohutnou skalní stěnu  z opuky, která láká nejen pro svůj neobvyklý půvab, ale také, protože se tam dá dodnes nalézt zkamenělá fauna prvohor stará až 400 milionů hor.

Krásu a jakousi magii místa pak doplňuje budova kostela sv. Jana Křtitele. Ten tam postavili v 17. století na základech stavby ještě starší a stal se brzy oblíbeným poutním místem. Nedaleko něj pak v 19. století vybudovali malé lázně.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...