IQ se vám během života moc nemění. Po třicítce ale klesá mozkový výkon

9. únor 2024

Jestli je někdo expert na měření inteligence, tak Mensa. Ta sdružuje lidi s výsledkem IQ mezi horními dvěma procenty populace. Tedy 130+. Má asi 6 000 členů v Česku a asi 150 000 celosvětově. Ti musí projít mezinárodně uznávaným inteligenčním testem.

„Narodíte se s nějakým vrozeným potenciálem, který se během života moc nemění. Samozřejmě se ale mění mozkový výkon. Ten od 30 let mírně klesá. IQ se vždy měří ve vaší věkové kohortě a přepočítává se podle věkových tabulek,“ vysvětluje místopředseda Mensy Česko Tomáš Blumenstein.

Logická olympiáda nově pro dospělé

Mensa pořádá celou řadu aktivit pro dospělé i pro nadané děti. „Jde o různá setkání, exkurze, přednášky, teambuildingy, obecně rozšiřování obzorů. Poznáte tam zajímavé lidi, dostanete se na zajímavá místa. Máme vlastní gymnázium v Praze. Pořádáme letní tábory, otevíráme dětské kluby.“

Blumenstein byl kdysi dlouholetým předsedou Mensy. Jeho zásluhou vznikla i Logická olympiáda, jakási vlajková loď. „Pracuje na ní přes 250 dobrovolníků, kteří to celý rok připravují. V tomhle rozsahu jde o největší projekt Mensy na světě. V posledním ročníku jsme měli přes 100 000 účastníků. Letos poprvé se můžou registrovat i dospělí v nové kategorii. Poptávku jsme registrovali řadu let. Mrzelo nás, že si třeba učitelé anebo rodiče nemohli zasoutěžit taky. Zatím jsme měli 5 věkových kategorií od mateřských až po střední školy.“

Místopředseda Mensy Česko Tomáš Blumenstein

Soutěž v logických úlohách se v základních kolech po registraci odehrává on-line. Krajská kola a finále jsou prezenční. Úlohy nejsou založené na vzdělání a hlubokých vědomostech. Musíte si přečíst zadání a snažit se přijít na řešení. „IQ test je standardně strukturovaný do jednoho typu grafému a typu úloh. Logická olympiáda je širší. Máte 10 různých typů úloh, které se tam střídají, aby to ty lidi bavilo. Některé mají slovní zadání, některé jsou grafické, některé mají jednoduché početní základy. Výsledek přesto do značné míry koreluje s inteligencí soutěžícího.“

Ve školách jinak

Tomáš Blumenstein je zároveň ředitelem spolku Svět vzdělání. „Obecně chceme zvýšit kvalitu vzdělávání. Na 17 partnerských školách po republice otevíráme třídy, kde výuku doplňujeme o angličtinu, logiku, programování, více matematiky a osobnostní rozvoj. Přidáváme 5 hodin týdně. Řadu let jsem jezdil po školách a zabýval jsem se vzděláváním nadaných dětí. Posbíral jsem řadu zkušeností a dneska to úročíme.“

Na východě Čech se zapojila Základní škola Staňkova v Pardubicích. „Na Staňkovce máme třídy od roku 2016. Každý rok oslovujeme rodiče předškoláků. Z těch, co se přihlásí, pak sestavíme třídu. Letos jsme tam otevřeli dokonce dvě první třídy. Spíš trochu bojujeme s celkovou kapacitou, protože v Pardubicích jsou školy relativně plné. Vždycky nás mrzí, když odmítáme nějaké děti kvůli tomu, že třeba nemají správně spádovost. Zájem o to je velký.“

Dá se na IQ test natrénovat? A mění se nějak v čase počet nadprůměrně inteligentních lidí? Poslechněte si celý rozhovor.

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související