Jak se dělá přírodní mýdlo? Základem jsou tuky a hydroxid sodný
K čemu je dobré přidávat do mýdla černé uhlí? A jak se do mýdla nejlépe vpraví léčivé účinky bylinek?
Mýdlařka Michaela Sejkorová ze Zářecké Lhoty u Chocně má s výrobou přírodního mýdla letité zkušenosti. Sází na suroviny z přírody. Podle ní jsou přírodní mýdla šetrnější k pokožce a dokážou zmírnit projevy ekzémů a vysušené pokožky, která se v zimě vyskytuje nejčastěji.
„Přírodní mýdlo vzniká z tuků. Tuk má čisticí vlastnosti, které mýdlo využívá. Dále je potřeba zásaditá surovina, což je hydroxid sodný, který ten tuk zmýdelní,“ popisuje výrobu přírodního mýdla Michaela Sejkorová.
Ideální trojka: Palmový, olivový a kokosový tuk
I když palmový tuk není z ekologických důvodů příliš oblíbený, do výroby mýdla podle mýdlařky Sejkorové patří.
„Nejlepší kombinaci tvoří palmový tuk, ten je základem. K němu přidávám kokosový a olivový olej. Tahle trojice dává mýdlům nejlepší vlastnosti. To znamená, že se mýdlo nerozpadá, hezky pění, dobře čistí, ale nevysušuje pokožku. Tam, kde potřebujeme více promastit, přidávám více olivového oleje,“ popisuje postup mýdlařka a doplňuje:
„Důležité je všechny suroviny správně navážit. Hydroxid sodný se rozpustí ve vodě nebo v bylinkové odvaru. Potom se nalije do rozpuštěných tuků. Mám na to desetilitrové nádoby. Pak se hmota míchá pomocí mixéru. Zhoustne během chvilky a vypadá jako pudink. Tekutý je ale jen chvíli. Pak začíná tuhnout. Ještě než ztuhne, je potřeba rychle přidat další suroviny. A to jsou bylinky, vůně a výživné složky, například med, černé uhlí nebo kozí mléko. Záleží, pro koho bude potom mýdlo určeno.“
K čemu je dobré přidávat do mýdla černé uhlí? A jak se do mýdla nejlépe vpraví léčivé účinky bylinek? Poslechněte si více v záznamu pořadu.
Související
-
Buďte v kuchyni i koupelně soběstační. Vyrobte si leštěnku, čistič i krém na ruce
Nechcete spoléhat na to, co vám nabídnou v obchodě? Jsou věci, které se dají jednoduše vyrobit doma. Třeba leštěnka, koupelnový čistič, ústní voda či pleťový krém.
-
Na kontě má desetitisíce mýdel. K mýdlařce trefíte i po čuchu
Michaela Sejkorová vyrábí přírodní mýdla už přes deset let. Původně byla učitelkou, po mateřské se ale do školy nevrátila. Místo toho si doma založila obchůdek.
-
Chcete si vyrobit mýdlo bez chemie? Víme, jak na to
„ Je to jako pečení chleba. Chce to velkou trpělivost a zkoušet a zkoušet.“ Řekla v Radioporadně mýdelnice Iva Šukalová ze Slatiňan. Se svým manželem Romanem vysvět...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.