Jaké materiály vybírat, aby čepice nekousala? Odbornice má jasno
René Jetmarová se svými spolupracovníky čepice nešije, ale plete. A nejdůležitější je, aby čepice tzv. nekousala.
„Když si dám textil nebo přízi na tvář, tak mě nesmí na pokožce štípat. Proto čistá vlna není na čepice úplně vhodná. Vybírám bavlnu s kombinací akrylu nebo vlnu, merino a akryl. Čepici je dobré částečně podšít funkčním materiálem, například antipillingovým fleecem, aby se člověk nepotil,“ radí odbornice. Další výhodou je, že fleece dobře drží samotnou pletáž a tím pádem se čepice nevytahuje.
Čepice s pravou bambulí
Čepice s pravou kožešinovou bambulí jsou podle René Jetmarové velkým trendem už osm let. Teď nastoupily bambule umělé.
„Ale já jsem zůstala u těch pravých bambulí. Mně umělá kožešina k srdci nepřirostla. Kožešiny kupujeme v severských státech na aukcích, každá kožešina má své číslo a velmi se hlídá, odkud pochází,“ vysvětluje René Jetmarová.
Bambule z kožešiny samozřejmě do pračky nepatří, proto je odnímatelná. I klasické pletené čepice by se měly prát raději ručně a jemně, aby vydržely co nejdéle a nevytahávaly se.
Prodloužené čepice pro mladé
Mladí lidé upřednostňují veselé barevné čepice, kterým se také říká šmoulí. „Taková čepice má záměrně spadnout skoro až na nos,“ směje se René Jetmarová a dodává, že má radost z toho, když se lidé na horách oblékají pestrobarevně. Už dávno neplatí trend černé, červené a bílé barvy.
Ze zdravotní sestry podnikatelkou
René Jetmarová z Pardubic pracovala mnoho let v nemocnici jako zdravotní sestra. Dnes je z ní podnikatelka, která plete čepice ve velkém. Jak se to stalo? Může za to náhoda.
„Ještě před revolucí jsem uviděla za výlohou na pardubické třídě Míru dovozovou čepici z fleecu. U nás to tenkrát bylo něco úplně nového. Čepice byla velmi drahá, a tak jsem se rozhodla, že si podobnou ušiju.
Čepice se mi povedla. A cizí lidé mě pak na ulici oslovovali a ptali se, odkud ji mám, a jestli bych jim taky nějakou ušila. Slovo dalo slovo a moje podnikání bylo na dobré cestě,“ usmívá se René Jetmarová. Jedním dechem ale dodává, že dnešní čepicová konkurence je obrovská a není jednoduché obstát.
Související
-
Klobouky z Nasavrk sluší českým hasičkám i dětem v Monaku
Společnost Aksana je největším výrobcem pokrývek hlavy ve východních Čechách. Uniformní čepice dodává vojákům, policistům i hasičům. Dokonce i hercům.
-
Bílé tenisky k plisované sukni? Trend, který ženám vyhovuje
Podzim je tady, ale pokud bude pokračovat teplé počasí, klidně si vezměte plisovanou sukni z léta a k tomu bílé tenisky. Jen bude potřeba ráno přes tričko přehodit sáčko.
-
Místo spodků vršek. V Chrudimi šijí roušky z materiálu na trenýrky
Proslavila je nepropotitelná trička. Teď ale sami sebe trumfli. Firma tří kamarádů srší nápady a využívá toho i v boji s koronavirem. Její roušky mají kvalitu respirátorů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.