Josef Šefl má na klenby patent

28. leden 2021

Jen jednou museli starou klenbu zbourat, každou jinou dokázali opravit. „Důležité je najít příčinu, proč klenba praská,“ vysvětluje základ svých stavebních úspěchů Josef Šefl.

Josef Šefl vystudoval stavební školu, ale původně se věnoval lícovému zdivu. U malých cihel zůstal, ovšem svoje stavební zkušenosti přenesl do starých budov a jejich klenutých stropů. Vymyslel systém podložních sítí a hydraulických zvedáků, díky jimž dokáže staré klenutí vyzvednout, vyspravit a uložit zpět.  

Nezabývá se ale pouze opravami starých kleneb, staví také nové. Nejčastěji sklepy a sklípky, suché či mokré, s nejtypičtější "valivou" klenbou.

Klenutý strop byl používán z důvodu použitého materiálu, byl nehořlavý a do vlhkých prostor jako jsou chlévy podstatně vhodnější. 

Klenba v Kopcanech stavba

Ačkoliv stavba klenutého stropu se tváří jako stavba velmi sofistikovaná, podle Josefa Šefla ji dříve postavil každý zadnický učeň. 

Na čem jen ta klenba drží

Při rekonstrukcích starých historicky cenných objektů zůstává často i Josef Šefl v údivu, jakým způsobem klenba drží. Protože klenuté stropy mají nespočitatelné množství variant. 

„Oni to ti naši předci prostě uměli,“ uznává s obdivem Josef Šefl.

Netypická klenba

Jako většina řemeslnických oborů má i stavitel Josef Šefl problém s nedostatkem kameníků a zedníků. Tak i on hledá pracovní síly v zahraničí, nejčastěji na Ukrajině. „Jsou to lidé bez výučních listů, ale velmi šikovní," říká Josef Šefl.

Ramenát

Ke stavbě klenutých stropů se používá dřevěné podpůrné bednění takzvané ramenáty. Dnes už si je firma Josefa Šefla vyrábí ve vlastní dílně, která mimo to sestrojuje i střešní vazníky. Střešní stavebnice vznikají v objektu bývalého kravína v Ještěticích.

Není problém to opravit, ale najít smysluplné využití

Přes klenuté stropy starých budov se Josef Šefl dostal ke kompletním rekonstrukcím památkově chráněných objektů. Podle jeho slov není problém jakoukoliv stavbu ve spolupráci s památkáři opravit, problémem je najít pro takové objekty další využití. „Pokud se totiž v opravené budově nebude bydlet, nebude se denodenně udržovat, bude chátrat nanovo. A my můžeme za dvacet let příjít rekonstruovat znovu."

Stavebník Josef Šefl si nechal způsob oprav klenutých stropů patentovat
Spustit audio

Související