Kaple na Deblově je bývalá trafostanice, energii svým způsobem šíří pořád, říká autorka nápadu
Mladoňovice na Chrudimsku je obec, která má 8 místních částí. Kromě Mladoňovic jako takových spravuje i Čejkovice, Deblov, Lipinu, Mýtka, Petříkovice, Pohled a Rtenín.
Dohromady tam žije zhruba 350 obyvatel, ale rozlohou zabírá obec území velké zhruba jako třetina Chrudimi. Je také poměrně členité. Jednotlivé části od sebe dělí lesy, louky, pole i kopce a je znát, že se jedná o podhůří Železných hor.
Přes Mladoňovice nebo alespoň přes některou z jejich částí vedou dvě cyklotrasy. Radnice proto začala budovat kryté přístřešky právě pro cyklisty, aby si mohli odpočinout a na chvíli v klidu zastavit.
Kaple v Deblově je velkým unikátem
V jejím místě původně stála zchátralá trafostanice. Místní obyvatelé v čele s tehdejší starostkou Ivanou Blehovou pak napadlo tento starý objekt znovu oživit. A tak z příspěvků lidí a v podstatě svépomocí vznikla během tří let malá moderní kaplička, která se stala atrakcí třeba právě pro projíždějící cyklisty.
„Kaple je zasvěcená strážným andělům, což je univerzální v podstatě pro všechny křesťanské směry,“ vysvětluje bývalá starostka Mladoňovic Ivana Blehová, která byla iniciátorkou celého projektu.
Geopark na zkamenělém mořském dně
Druhou velkou zajímavostí na území Mladoňovic je geopark na zkamenělém mořském dně. Jedná se o největší odkrytou plochu bývalého mořského dna nejen u nás, ale v celé střední Evropě.
„Že to bývalo mořské dno, poznáme podle děr. Před těmi 390 miliony let to samozřejmě nebylo takhle kamenné, byl to písek a bláto a v těch dírách žili různí červi,“ vysvětluje geolog Jan Doucek.
Cestu k odkrytému dnu lemují naučné tabule a betonové kvádry s otisky stop různých živočichů, kteří tady v té době zřejmě žili. Pět z nich je dokonce opatřeno QR kódem, který vám pomocí speciální aplikace ve virtuální realitě oživí třeba trilobita nebo dinosaura.
Související
-
Zkamenělé dno moře u Deblova vzali útokem hasiči
Před rokem začali dobrovolníci odkrývat dno prvohorního moře u Deblova na Chrudimsku. Zkamenělý útes je provrtaný červy a dalšími organismy.
-
Nedosahují ani sedmi set metrů nad mořem. Přesto jsou Železné hory unikátem
Malé, ale hezké. Takové jsou Železné hory, které oslavují kulatiny. Oslavy vyvrcholí velkou výstavou v Regionálním muzeu v Chrudimi, která začíná 16. září.
-
Pravěká stezka u Stolan vás zavede do druhohor. Cestou narazíte na kostru dinosaura i žraločí zuby
Stolany leží asi pět kilometrů od Chrudimi. Pokud z nich zamíříte po červené turistické značce na jih, ke starému pískovcovému lomu, dostanete se do pravěku. A to doslova.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.