Kapři na Vánoce budou, ale menší a zřejmě dražší

Kapr obecný
Kapr obecný

Opatovický kanál letos zachránil některé rybníky na Bohdanečsku před úhynem ryb. Rybáři vodu z kanálu využívají hlavně pro napájení sádek. Toto dědictví po Pernštejnech si v Radioporadně velmi pochvaloval majitel Rybničního hospodářství Bohdaneč Adolf Vondrka.

„Je to mimořádné dědictví, které nám tu Pernštejnové zanechali. U ostatních rybníků, na které Opatovický kanál není napojen, zbývá jen čekat na déšť. Kyslíkovým deficitům se snažíme předcházet provzdušňováním vody. Používáme tzv. kesenery neboli čeřiče vody, které pohání elektromotor. Pokud množství kyslíku klesne k nulovým hodnotám, nasazujeme tuto techniku,“ vysvětluje Adolf Vondrka.

Kapr výběr – tři kila maximálně

Ryby na Pardubicku na štěstí nehynou tolik, jako v některých jiných částech republiky. Úbytky vody jsou ale znát, a zákazníci to pocítí na menší hmotnosti tržní ryby. Kapr výběr se prodává obvykle od třech do třech a půl kilogramu. Letos se jeho váha bude pohybovat u dolní hranice.

„V jiných regionech mají mnohem větší problémy dostat vůbec tržní rybu na vánoční trh. To se projeví zřejmě na ceně. Už jsme zaznamenali od kolegů, kteří obchodují se Slovenskem, že cenu zvedají. I my jsme zaznamenali zvýšenou poptávku z Německa a Polska, což cenu potáhne nahoru, ale nemyslím si, že by to lidi o Vánocích zruinovalo,“ myslí si Adolf Vondrka.

Candáti nebudou

Dravé ryby snášejí horko velmi špatně. Například candáti, štiky a sumci jsou na vysokou teplotu vody velmi náchylní.

Kapři jsou mlsní. Nejraději mají chuť rozkládajícího se mořského masa

Nejtěžší ulovený kapr naším teamem na WCC 20,10 kg

Po sto čtrnácti hodinách tvrdého zápolení na novomlýnských nádržích získali Češi zlato. Parta kolem našeho hosta Karla Nikla dokázala přechytat celý svět. Pro českou kaprařinu je to obrovský úspěch.

„I v Bohdanečských rybnících máme úhyny. Proto bude u candáta nabídka velmi limitovaná. Pokud někdo nedá dopustit na dravce, měl by raději rybu na Vánoce koupit už v říjnu. Sehnat candáta těsně před Vánocemi bude asi problém,“ varuje Adolf Vondrka.

Rybniční hospodářství Bohdaneč

Rybniční hospodářství Bohdaneč čítá 54 rybníků a produkuje přes 200 tun tržní ryby. Obhospodařuje rybníky na Bohdanečsku, v okolí Sezemic, Holic  a na Přeloučsku. Kopíruje původní rozsah původní pernštejnské rybniční soustavy.

Spustit audio

Související